A rendelkezés nem érinti a püspökök és a bíborosok ügyeit, amelyeket egy másik fórum tárgyal. Súlyos bűncselekményen (delicta graviora) érti a leirat az egyházi személyek által a hit, a szentségek és az erkölcs ellen elkövetett súlyos bűncselekményeket. A dokumentum ezek között megemlíti a klérus részéről a kiskorúak ellen elkövetett vétkeket és egyéb szexuális visszaéléseket. A dokumentumot Pietro Parolin bíboros államtitkár írta alá, és november 11-én, kedden lépett hatályba.
Az egyházi leirat magában foglalja a 2001. április 30-án közzétett Sacramentorum sanctitatis tutela motu propiót (motu proprio: lat. ’saját kezdeményezésből’; a pápa saját kezdeményezésére kiadott törvény – A szerk.), melyet 2010. május 21-én újítottak meg. E dokumentumok lényegében felsorolják az említett súlyos vétkeket. A döntés szükségességét a leirat a folyamodványok nagy számával és a kivizsgálásukhoz szükséges idő csökkentésével magyarázza. A különleges testület bíboros és püspök tagjait a Hittani Kongregációból választják, illetve lehetnek külsős tagok is. A kollégium elnökét és tagjait a pápa nevezi ki. A kollégium annak az igénynek kíván eleget tenni, hogy az említett eljárásoknak nagyobb legyen a hatékonyságuk. Ha a vádlott püspök, akkor ügyét a Hittani Kongregáció rendes ülésszaka tárgyalja, amely különleges esetekben is eljárhat a pápa döntése értelmében.
A különleges kollégium ezenkívül átruházhat más ügyeket a rendes ülésszak hatáskörébe. Feladata továbbá, hogy időről időre tájékoztassa saját döntéseiről a rendes ülésszak résztvevőit. Végül a leirat megemlíti, hogy egy megfelelő belső szabályzat pontosítja majd a kollégium eljárásmódját.
A pápa döntését értékelve Federico Lombardi szentszéki szóvivő november 11-i sajtókonferenciáján hangsúlyozta, hogy az új fórum jó megoldásnak ígérkezik arra, hogy megkönnyítse a Hittani Kongregáció rendes ülésszakainak munkáját.
Forrás és fotó: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria