Az UNICEF jelentése szerint a fegyveres konfliktusok hatása a gyermekekre világszerte katasztrofális, és valószínűleg rekordszintet ért el 2024-ben.
Az elérhető legfrissebb adatok és a globális trendek elemzése alapján az UNICEF megállapította, hogy több gyermek él konfliktusövezetben vagy kényszerül lakóhelye elhagyására fegyveres konfliktus és erőszak miatt, mint valaha; továbbá e konfliktusok következtében rekordszámú gyermek jogait sértik meg. A szervezet kiemelte, hogy ezek közé a jogsértések közé tartozik, hogy megölik vagy megsebesítik őket, nem járhatnak iskolába, nem kapnak meg életmentő oltásokat és kritikusan alultápláltak.
Az UNICEF felszólította a konfliktusokban részt vevő valamennyi felet és a felettük befolyással rendelkezőket, hogy tegyenek határozott lépéseket a gyermekek szenvedésének megszüntetésére, jogaik tiszteletben tartásának biztosítására és a nemzetközi humanitárius jog által megfogalmazott kötelezettségeik betartására.
Az UNICEF rámutatott arra, hogy a humanitárius válságok mintegy 80 százaléka világszerte – és ez a szám várhatóan még növekedni fog – konfliktusok miatt alakulnak ki, amelyek akadályozzák az alapvető szükségletekhez, többek között a biztonságos vízhez, az élelmiszerhez és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést.
Emellett a jelentés megállapította, hogy világszerte több mint 473 millió gyermek – minden hatodik gyermek – él ma konfliktus sújtotta területeken, és a világ a második világháború óta idén küzd a legtöbb fegyveres konfliktussal.
„Szinte minden tekintetben 2024 az UNICEF történetében az egyik legrosszabb év volt a konfliktusokban érintett gyermekek számára – mind az érintett gyermekek száma, mind az életükre gyakorolt hatás mértéke tekintetében” – állította Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. Egy konfliktusövezetben felnövő gyermek sokkal nagyobb valószínűséggel marad ki az iskolából, lesz alultáplált, vagy kényszerül elhagyni az otthonát – gyakran többször is –, mint egy békés helyen élő gyermek. „Ez nem lehet az új norma!
Nem engedhetjük meg, hogy gyermekek egy generációja a világ ellenőrizetlen háborúinak járulékos veszteségévé váljon!”
– hívta fel a figyelmet az ügyvezető igazgató.
A rendelkezésre álló legutóbbi, 2023-as adatok szerint az ENSZ rekordszámú, 32 990 súlyos jogsértést igazolt, melyeket 22 557 gyermek ellen követettek el, ami a legmagasabb szám a Biztonsági Tanács által elrendelt megfigyelés kezdete óta. A nők és lányok helyzete különösen aggasztó, mivel gyakran szexuális erőszak áldozataivá válnak a konfliktusok során.
A konfliktusövezetekben az oktatás terén is súlyos nehézségekkel kell szembenézni.
Becslések szerint a konfliktusok sújtotta országokban több mint 52 millió gyermek nem jár iskolába.
A Gázai övezetben élő gyermekek és a szudáni gyermekek jelentős része több mint egy évet mulasztott az iskolában, míg olyan országokban, mint Ukrajna, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Szíria, az iskolákat megrongálták, lerombolták vagy átalakították, így gyermekek milliói maradtak tanítás nélkül.
A konfliktusövezetekben élő gyermekek körében az alultápláltság is riasztó szintre emelkedett, és a konfliktusok következtében a gyermekek hozzáférése az alapvető egészségügyi ellátáshoz is jelentősen romlott.
A háborús övezetekben élő gyermekek naponta küzdenek a túlélésért, ami megfosztja őket a gyermekkoruktól
– mondta Catherine Russell. – Iskoláikat lebombázzák, otthonaikat lerombolják, családjaikat pedig szétszakítják. Nemcsak a biztonságukat és az alapvető szükségletekhez való hozzáférésüket veszítik el, hanem a játék, a tanulás és az egyszerű gyermeki lét lehetőségét is.”
Az ügyvezető igazgató – elítélve, hogy a világ cserbenhagyja ezeket a gyermekeket – így szólított fel: „Ahogy 2025 felé tekintünk, többet kell tennünk a helyzet megfordítása, és a gyermekek életének megmentése és javítása érdekében”.
Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége
Magyar Kurír
(hj)
Kapcsolódó fotógaléria