Ómagyar Mária-siralom
(részlet – a mai értelmezés szerint)
Ó én édes uracskám,
Egyetlen egy fiacskám!
Síró anyát tekintsed,
Bújából kinyujtsad [kihúzzad]!
Szemem könnytől árad,
És keblem bútól fárad.
Te véred hullása
Én keblem alélása.
Világ világa,
Virágnak virága!
Keservesen kínzatol,
Vas szegekkel veretel.
Ó nekem, én fiam,
Édes mint a méz! [Édesb méznél?]
Szegényül [szégyenül?] szépséged,
Véred ürül [patakzik] vízként.
Siralmam, fohászkodásom --
[ezekkel] Terjed [mutatkozik] kívül
Én keblemnek belső búja,
Mi soha nem hűl [enyhül].
Végy halál engemet,
Egyetlenem éljen,
Maradjon uracskám,
Kit világ féljen!
Költészetünk legrégibb és legszebb középkori emléke, az Ómagyar Mária-siralom már a XIII. században tanúskodik népünk Mária-tiszteletéről.
A Hétfájdalmú Szűz, a Fájdalmas Anya – Mater Dolorosa – a gyermekével, a megfeszített Jézussal a szenvedésben egyesülő Boldogságos Szűz Mária.
A Szűzanya fájdalmának kultusza a szentíráson alapul; Simeon szavait Lukács idézi evangéliumában: „a te lelkedet is tőr járja át, hogy kiderüljenek sok szív titkos gondolatai.” (Lk 2,35). Mária fájdalmának evangéliumi megnyilatkozásai: a szent család menekülni kényszerül Egyiptomba – „Heródes keresi a gyermeket, meg akarja ölni” (Mt 2,13); Mária nem találja a tizenkét éves Jézust – „Íme, atyád és én szomorúan kerestünk.” (Lk 2,48). Mária ott áll a keresztfa alatt – „Jézus keresztje alatt ott állt anyja” (Jn 19,25).
Mária további keserűségeiről – a keresztet hordozó Jézussal való találkozásáról; a keresztről való levételről; továbbá halott Fiának ölében való megpihenéséről és a temetésen való részvételéről – az ősi hagyomány számol be.
Ikonográfiai hagyománya a passió jeleneteiben ábrázolja a Fájdalmas Szűzanyát (Fiával találkozik a keresztúton, vagy a kereszt alatt áll) vagy önállóan a szenvedés valamely jelképével – kezében töviskorona vagy kendő, mellyel könnyeit törli. A német késő gótikában a Fájdalmas Anya a Fájdalmak Férfija, az Ecce homo-kép párja. Gyakori a Hétfájdalmú Szűzként való ábrázolása is. A Mater Dolorosa különleges típusa a Pietà.
*
A Magyarországon ismertebb Fájdalmas Szűzanya-kegyhelyek: Eger (szervita templom), Fertőszentmiklós (Bezerédi-kegykápolna), Gyöngyös (Sarlós Boldogasszony ferences plébániatemplom), Királyfalva, Kismarton (Sarlós Boldogasszony Kálvária-templom), Nyitra (Nagyboldogasszony Kálvária-templom), Pozsony (Szent Márton-dóm), Sasvár, Segesd, Sümeg.
Magyar Kurír