November 19-én látott napvilágot a hír, hogy a 2019 és 2020 folyamán megjelent művek között Vörös Győző ókorkutató szentföldi témájú kötetét tartotta elismerésre méltónak a régészeti társaság.
A díjra a kiadó, a vatikáni Szentföld Alapítvány (Fondazione Terra Santa) tulajdonában lévő Edizioni Terra Santa jelölte Vörös Győzőt.
Az 1985 óta kétévente kiosztott díjat négy kategóriában adják:
• A legjobb könyv az Ószövetség területén
• A legjobb könyv az Újszövetség területén
• A legjobb népszerűsítő könyv a biblikus régészet területén
• A legjobb tudományos könyv a biblikus régészet területén
Vörös Győző ez utóbbi kategóriában kapott elismerést, első magyar díjazottként az amerikai díj megalapítása óta.
Vörös Győző Rómából nyilatkozott a Magyar Kurírnak az elismerés kapcsán:
„A washingtoni székhelyű biblikus régészeti társaság a szentföldi ásatásokhoz kapcsolódó nagymúltú közösség, tagjai elsősorban észak-amerikai, európai és izraeli tudósok, valamint az ásatások nagylelkű finanszírozói. Számomra az amerikai régészprofesszorokból álló zsűri visszajelzése elsősorban az amerikai zsidó tudományosság elismerése. Mivel rólam mindenki tudja a szakmában, hogy a jeruzsálemi Pápai Biblikus Egyetem tanára és ezzel egyidejűleg a Magyar Művészeti Akadémia kutatócsoportjának vezetője vagyok, így ez a díj részben a nemzetközi katolikus tudományos közösség, részben pedig a magyar ókortudomány sikere.
A díjazott 588 oldalas könyvem 10 oldalas előszavát Gianfranco Ravasi bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsa és a Szakrális Régészet Pápai Bizottsága elnöke írta. A milánói kiadó felkérésére a könyvet a magyar Őri-Kiss István–Sík Andrea művészházaspár tervezte. Mivel egyetemi tanulmányaimat 30 évvel ezelőtt az ELTE-n és a BME-n végeztem, így a többi tanítványukhoz hasonlóan én is szellemi örököse lehetek kiváló magyar mestereimnek, Hajnóczi Gyulának, Kákosy Lászlónak, Makovecz Imrének és Wessetzky Vilmosnak.
Hálát adok a Gondviselésnek, hogy a külföldön nehezen kimondható szép magyar nevemet – az ékezetekkel együtt – becsülettel viselhetem. A washingtoni díjat szeretném drága feleségemnek és szeretett gyermekeimnek ajánlani.”
*
Idén májusban szintén elismerésben részesítették Vörös Győző tudományos tevékenységét: a Pápai Római Régészeti Akadémia és a Collegium Cultorum Martyrum számára fenntartott Pápai Aranyérem 2020-as kitüntetettje lett; a díjat Machaerus régészeti feltárásáért kapta meg. A Jordániában, Keresztelő Szent János golgotáján, a Machaerus sziklaormán végzett kutatómunkák eddigi eredményeit három kötetben publikálta az Edizioni Terra Santa gondozásában (2013, 2015, 2019).
Forrás: Biblical Archaeology Society
Fotó: FTS
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria