A lelkipásztori tervezés imádságos és részvételen alapuló folyamat, amelynek során az egyházmegye kidolgozza jövőképét, felméri jelenlegi életét, alakítja a jövő lehetőségeit. E terven keresztül a hívek hozzájárulnak a legfontosabb lelkipásztori területekhez: az ige, a közösség és a szolgálat.
2023-ban is aktuálisak a főpásztor felhívó szavai: „Tele vagyunk félelemmel, bizonytalansággal, aggodalommal. Nagyon is itt az ideje, hogy föltekintsünk a gondviselő Istenre, és szembesüljünk Egyházunk isteni Gondviselésről szóló tanításával. Hisszük, hogy Isten, aki megteremtette a világot és benne mindent, a maga tökéletes tervét valósítja meg folytonosan, amikor fenntartja, oltalmazza és kormányozza.”
A szatmári egyházmegye 2004-ben ünnepelte alapításának 200. évfordulóját. Erre az alkalomra Schönberger Jenő püspök egyházmegyei zsinat megtartását kezdeményezte. A zsinat vezetősége különböző munkadokumentumokat készített plébániai megbeszélésekre. Ez újdonságnak számított sok plébánián, ezért eleinte nehézkesen indultak a megbeszélések, de idővel egyre jobban hozzászóltak a megvitatásra felkínált témákhoz. A zsinat lezárásával nem akarta megszakítani az egyházmegye a megkezdett megbeszéléseket, találkozókat, ezért hirdette meg az egy-, vagy akár két-három éves időtartamú tematikus éveket.
Ezek az évek egymásra épülő, vagy még inkább egymásból következő, tudatos munka eredményei. Az előző hároméves (2018-2020) programot, a kegyelem évét tudatosan követi a Gondviselés éve (2021–2023).
A Gondviselés évének előkészítése, kidolgozása 2020-ban történt. Ez a pasztorális időszak számos új, megrázó eseményt hozott magával. Ekkor döbbentünk rá a világjárvány megszorításai közepette az emberi esendőségre, arra, hogy a körülöttünk lejátszódó események mennyire kiszolgáltatottakká tesznek. Értelemszerű volt vigaszt, megtartást keresni és találni. Ki másban lehet ezt megtalálni, mint a gondviselő Istenben?
A három év segédanyaga felnőttkatekézis jellegű, de több annál. A következetes lelkiélethez, az egyéni önismeret fejlesztéséhez jól használható kapaszkodókat tartalmaz, de nem áll meg itt, hiszen Isten gondviselését nemcsak értelmi síkon közelíti meg, hanem a szív és a lélek hálás, imádságos rácsodálkozásával is. Nevet és arcot ad a Gondviselésbe vetett hitnek. A segédanyag tartalmi íve a gondviselő Isten folyamatos teremtése által akarja bemutatni az ember, a közösség, az Egyház és a társadalom életét, hiszen Isten nemcsak megteremtette, hanem élteti és megtartja az embert. Tömör üzenete a mottó: „Isten tenyerén”.
A „teremt”, „éltet” és „megtart” igékre épül az évi hat-hat téma – úgy, hogy azok ne csupán jelzők maradjanak, hanem a hétköznapokban megélhető konkrét lelki és szellemi táplálékká bontakozzanak ki. 2023-ban a lelkipásztori program harmadik évének súlypontja Isten megtartó erejére kerül. A segédanyag által kínált témák: Isten hűséges – személyes üdvösségtörténetünk felismerése; Isten irgalmas – a sebeinket gyógyító Isten megtapasztalása; Isten vigasztal – az imában és a lelki életben; Isten megáld – a családi életben jelen lévő Isten megtapasztalása; Isten megvidámít – a közösségi életben jelen lévő Isten megtapasztalása; Isten megtart – küld, hogy mi is megtartsuk embertársainkat.
Pozitívuma ennek az évnek a humorban, örömben, jókedvben tapasztalható isteni Gondviselés tudatosítása.
A segédanyag alkalmas egyéni elmélyülésre, azonban igazán gyümölcsöző feldolgozása közösségben történhet. Így a plébániai csoportok meghívást kaptak arra, hogy a felajánlott évi hat találkozót illesszék be saját közösségi ritmusuk és gyakorlatuk kialakult valóságába, hogy elmélyüljenek a szentháromságos Isten szerető gondviselésében.
A húsz éve tartó tudatos lelkipásztori tervezés során alakult csoportok lelkesedése itt-ott megkopott. A meglévő plébániai csoportok mellett minden egyházmegyei rendezvény, program, foglalkozás a Gondviselés témája köré szerveződik, ez ad egységes arculatot az egyházmegyei lelkipásztori tevékenységnek.
Forrás: Szatmári Római Katolikus Egyházmegye Lelkipásztori Irodája
Fotó: Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria