Február 9-e, csütörtök délelőttig tizenöt elhunytat talált meg és a kiemelésükben is segítséget nyújtott, egy ember életét pedig megmentette az a magyar mentőcsoport, melyet a miskolci Spider Mentőcsapat vezetője, Lehoczki László fog össze. A hattagú egység február 7-én, kedden este érkezett meg a földrengés sújtotta törökországi területre. Azonnal felépítették a sátortáborukat, majd elindultak Hatay tartományba. Kedd éjszaka óta dolgoznak, túlélők után kutatva.
A mentést nehezíti, hogy folyamatosak az utórengések, és nagyon hideg van. A Lehoczki László vezetésével felálló csapat tagjai jól vannak, de nagyon fáradtak, már egy 5,3 erősségű rengést is átéltek – mondta el Hajdúdorogi Főegyházmegye honlapjának nyilatkozva Kristóf Imre, a görögkatolikus Legott mentőcsoport vezetője, aki kisebb sérülése miatt nem tudott bajtársaival tartani, de folyamatosan tartja velük a kapcsolatot.
A hatfős csapat tagjai az Életjel, a Főnix és a Hajdú mentőcsoportok egy-egy szakembere, továbbá Lehoczki László lánya, akinek szintén sok tapasztalata van már a mentésben, valamint a Legott csoportot képviselő Balaskó Erika, aki egyelőre egy másik térségben a sebesültek egészségügyi ellátásában vesz részt, tolmácsol, illetve a romokon dolgozó bajtársait biztosítja, mivel alpintechnikában is otthonosan mozog – mondta el Kristóf Imre.
A mentőcsapat munkáját négy, speciálisan képzett mentőkutya is segíti: Hope (németjuhász), Nózi (welsh terrier), Smile (tacskó) és King (malinois).
A miskolci Spider Mentőcsoport tagjai már több alkalommal segítettek Törökországban földrengések utáni mentéseknél a túlélők és az áldozatok felkutatásában. A február 6-i katasztrófát követően jelezték felajánlásukat a törökországi kapcsolataiknak; az ankarai nagykövet segítségével és hazánk Külügyminisztériumának támogatásával indultak el a földrengés sújtotta területre. Isztambulból Adanába, onnan Patarába.
Úgy indultak útnak, hogy önellátóak lesznek, és egyelőre öt naposra tervezték a kinttartózkodást, de mivel élő- és halottkereső kutyáik vannak, készek arra, hogy segítséget nyújtsanak később is az áldozatok felkutatásában, azaz a romeltakarításkor a gépek előtt átvizsgálják a területet.
Forrás: Hajdúdorogi Főegyházmegye
Fotó: Azbej Tristan államtitkár Facebook-oldala; Hajdúdorogi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria