A szerzetes nevét sokan 2014 októberében ismerték meg, amikor dzsihadisták elrabolták. Szerencsére pár nap múlva szabadon engedték, és házi őrizetbe került a knajehi rendházban. Az akkor 62 éves szíriai származású ferencest és mintegy húsz helyi hívőt az al-Núszra Front fegyveresei ejtették fogságba. Hanna Dzsalluf akkor tizenkét éve szolgált a török határ közelében fekvő Knajehben, ahol az iszlamisták érkezése előtt a lakosság többsége keresztény volt.
Mivel ez a vidék, Idlib tartomány vált a „lázadó csapatok”, mintegy 30 ezer dzsihadista fegyveres utolsó mentsvárává, Knajehet és környékét hosszasan sújtották a harcok, még 2018-ban is arról érkeztek a hírek, hogy „anarchia és rettegés uralkodik”.
Knajehben és Jakúbíehben is működik a Szentföldi Kusztódiához tartozó ferences rendház, valamint a Pro Terra Sancta szervezet is nyitott válságközpontokat. Ezekben a kritikus időkben csak a ferencesek maradtak a térségben a helyiek mellett, Hanna Dzsalluf és Luai Bsárat testvér szolgálja a két kis közösséget. 2018 őszén például 260 családot láttak el alapvető élelmiszerekkel, gyógyszerekkel; többek a rendházakban találtak menedéket otthonuk elvesztése után.
„Bárányok vagyunk a farkasok között” – írta le helyzetüket Dzsalluf atya 2019 februárjában, amikor Idlib tartomány még mindig az al-Núszra ellenőrzése alatt állt.
2022-ben pedig attól is tartani kellett, hogy az ukrajnai háború következtében, mivel meggyengült az orosz katonai jelenlét, újra eszkalálódhat a konfliktus a területen.
*
Ferenc pápa születésnapi díjában részesült a Wué néven ismert hajléktalan (Gian Piero) is, aki nap mint nap a még nálánál is szegényebbeket segíti.
A harmadik díjazott Silvano Pedrollo veronai üzletember, aki cége profitjának jelentős részét afrikai, latin-amerikai és indiai szegények megsegítésére fordítja, iskolák, kutak, egészségügyi létesítmények létrehozását támogatja.
A szeretetszolgálatért felelős dikasztérium sajtóközleménye szerint a pápa gesztusával szeretné ráirányítani a figyelmet: mindannyian arra kaptunk meghívást, hogy odaadjuk önmagunkat mások szolgálatára.
Maga a díj egy kockába foglalt földgolyót ábrázol: a kocka talapzat fejezi ki a szeretetet, amely fenntartja a világot, míg a glóbuszra rajzolt ablak Teréz anyát ábrázolja egy gyermekkel a karjában. Az ablak ötlete II. János Pál pápa szavaiból fakadt, aki Teréz anya halálakor így fogalmazott: „Teréz anya nyitott ablak volt, amelyen át Jézus nézett ránk, ránk mosolygott, vigasztalást és méltóságot adott sok-sok szegénynek szerte a világon.”
Forrás: Ferences Média; Vatican News; Proterrasancta.org
Fotó: Vatican Media, Proterrasancta.org
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria