Peter Kang U-il püspök a pápát köszöntő beszédében emlékeztetett rá: Szent II. János Pál két alkalommal látogatta meg Koreát – 1984-ben és 1989-ben –, vagyis ez a harmadik pápalátogatás ezen a földön. „Tudatában vagyunk annak, hogy Ferenc pápa látogatása az Úr különleges gondviselésének jele. Nem gondoljuk, hogy azért részesülünk ebben a kegyelemben, mert a koreai helyi egyház különleges sikereket ért el a múltban” – mondta a főpásztor. A püspök szerint a koreai Egyház inkább azokat az embereket kereste fel, akik szenvednek, akik nehézségekkel küzdenek. Meglátogatták a konfliktusok és a szenvedés területeit, mindig arra törekedve, hogy kimutassák együttérzésüket, és vigaszt nyújtsanak a legelesettebbeknek.
A koreai félszigeten 66 év telt el úgy, hogy a nemzetet megosztották. A véres háború Észak- és Dél-Korea között, amely 1950-től három éven át másfél millió halottat és 3 millió 600 ezer sebesültet követelt, már régen véget ért. A két Korea között azonban mind a mai napig háborús viszony áll fenn. Mindkét fél bármelyik pillanatban készen áll a háborúra.
Ezen a földön több mint tízmillió ember él elválasztva családjától. 66 éve a koreaiak, északon és délen – annak ellenére, hogy egy nemzethez tartoznak, és ugyanazt a nyelvet beszélik – különböző politikai rendszerben, különböző társadalmi ideológiában, gazdasági helyzetben élnek. Egyre növekszik a két nép közötti kultúra eltérése. „Ha meg is valósulna a két Korea közötti egyesítés, kétséges, hogy képesek lennénk-e elfogadni és átölelni az északi népet mint testvérünket, mint felebarátunkat” – fejezte ki aggodalmait a főpásztor.
A koreai félsziget olyan hely, ahol Északkelet-Ázsiában a világ leghatalmasabb országai csúcstalálkozókon ütköznek össze egymással. Az utóbbi időkben minden északkelet-ázsiai ország arra törekszik, hogy fokozza a fegyverkezést, hatalmas összegeket költve, hogy túltegyen az ellenfeleken. Egyre erősödik nacionalizmusuk, saját érdekeiket keresve. A fegyverek semmilyen eredményt sem érhetnek el. Északkelet-Ázsia olyan időszakba lép be, amelyben feltétlen szükség van az együttműködésre, az együttélésre és a közös jólétre. Az egyes országok nem kereshetik pusztán saját gazdagodásukat.
A Koreai Püspöki Konferencia elnöke azokról a problémákról szólt ezután, amelyek a múlt század második felében végbement gyors iparosodáshoz, demokratizálódáshoz és evangelizáláshoz kapcsolódnak. Olyan gyorsan történetek ezek, hogy irigységet keltenek a fejlődésben lévő országok körében. Azonban ez a gyorsaság számos jelentős mellékhatással járt, és begyógyíthatatlan sebeket okozott. Az egész országra jellemző neoliberális gazdaság egyre inkább polarizálta a társadalmat. Az emberek sokat szenvednek. A munka miatti aggodalom, a társadalmi biztonság hiánya öngyilkosságokhoz is vezethet.
„Az Egyház rövid idő alatt sokat fejlődött, de ha komolyan megvizsgáljuk önmagunkat, nem kevesen kételkedhetnének abban, hogy hiteles evangéliumi közösséget építettünk-e” – vetette fel Kang U-il püspök, hozzátéve: „Egyházi valóságunkra gondolva látjuk, hogy olyan nép vagyunk, amelynek inkább szüksége van a Szentatya támaszára és bátorítására, semmint nagyrabecsülésére és dicséretére.”
„A koreai népnek nagy szüksége van az állampolgárok közötti szeretetközösségre és egyetértésre. Északkelet-Ázsia egész népe erőteljesen óhajtja a népek közötti békét” – fejezte be beszédét a Koreai Püspöki Konferencia elnöke, kérve a Szentatya különleges áldását országára.
A Koreai Püspöki Konferenciát 35 főpásztor alkotja, közöttük van Nicholas Cseong bíboros, nyugalmazott szöuli érsek és Phenjan nyugalmazott apostoli adminisztrátora, valamint Andrew Jeom bíboros, szöuli érsek, phenjani apostoli adminisztrátor. Az ország 16 egyházmegyére oszlik.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria