Ferenc pápa köszöntötte az új vezetőséget. Minden tagot üdvözölt előző nap, a vasárnapi Szent Péter téri Úrangyala imádság végén, emlékeztetve közgyűlésükre, amelyen a Katolikus Akció koordinátorai a világ minden tájáról összegyűltek.
A pápa felidézte, hogy útjuk több mint harminc évvel ezelőtt kezdődött, amikor Eduardo Pironio bíboros szükségesnek látta a fórum létrehozását, hogy a Katolikus Akció hozzájárulhasson az új evangelizáció kihívásaihoz, az egyes helyek és kultúrák gazdagságát egyesítve. A Szentatya üzenetében hangsúlyozta: „sokan közületek határozottan követték ezt az utat, képességeiteket az evangélium hirdetésének szolgálatába állítottátok, még ha abban az időben nehézséget okozott is az, hogy nem léteztek megfelelő kommunikációs eszközök ahhoz, hogy az országok közeledni tudjanak egymáshoz”.
A mai világot illetően Ferenc pápa megjegyezte, hogy egyes helyeken az individualizmus újjáéledt, az országok és népek közötti erőszakhoz vezetett, aláásva az egyetemes testvériség reményét. „Mindazonáltal a nehéz idők kihívást jelenthetnek és átalakíthatók a remény időszakaivá” – írta a pápa üzenetében. Idézte Pironio bíborost, aki arról beszélt, hogy az életben fontos jellé válni. De nem az üresség vagy a halál jelévé, hanem a világosságé, amely reményt közvetít. „A remény képes legyőzni a mindennapi életben felmerülő nehézségeket, nézeteltéréseket, kereszteket” – állapította meg a Szentatya.
Rámutatott, hogy az Egyház olyan időket él, amikor a szinódusi lelkületnek meg kell gyökereznie az egyházi létben. „Ez azt jelenti, hogy együtt járunk ugyanabba az irányba… amit Isten elvár az Egyháztól a harmadik évezredben.” Vissza kell nyerni annak tudatát, hogy egy nép vagyunk és együtt járunk az úton. A pápa ebből eredően arra hívta a Katolikus Akció tagjait, hogy bátorítsák a különböző helyi egyházak regionális egyesületeit. „A szinódusi lelkülettel meg kell tanulnunk meghallgatni egymást, újra elsajátítani a másokkal való párbeszéd művészetét akadályok és előítéletek nélkül, különösen azokkal, akik kívül, a peremen állnak, igyekszünk közel lenni hozzájuk, ami Isten stílusa.”
Ferenc pápa sürgette a FIAC új vezetését, hogy „legyenek olyanok, akik meghallgatnak másokat” és ne olyan vezetők, akik az íróasztalnál ülnek csak, online megbeszéléseket folytatva. Ne essenek az intézményi strukturalizmus kísértésébe, amely alapszabályok, rendeletek alapján szervezi az életét, és olyan, örökségül kapott terveket akar megvalósítani, amelyek a múltban jók és hasznosak voltak, de ma talán már nincs értelmük. A Szentatya arra kérte a Katolikus Akció új vezetését, hallgassák meg a férfiakat, nőket, időseket, fiatalokat és gyerekeket, nézzék meg, hol élnek, hallják meg néma kiáltásukat. Arra hívta őket, hogy legyen „figyelmes fülük, hogy ne olyan kérdésekre adjanak választ, amelyeket senki nem tesz fel, vagy olyan szavakat mondjanak, amelyeket senki sem akar hallani”. Összefoglalva a pápa azt javasolta, hogy „az újdonságokra nyitott füllel és az irgalmas szamaritánus szívével” hallgassanak meg másokat, miközben „meghallják az idők jeleinek szívdobogását”.
„Az Egyház nem állhat a történelem peremére, belegabalyodva a saját dolgaiba” – hangsúlyozta a pápa –, mert arra kapott meghívást, hogy meghallja és meglássa „az idők jeleit, valamint hogy a történelmet bonyolultságával és ellentmondásaival együtt az üdvösség történetévé tegye”. Ferenc pápa szerint szükséges, hogy „az Egyház legyen életbevágóan prófétai, amely jeleivel és gesztusaival megmutatja, hogy léteznek alternatívák a harmonikus együttélésre, az emberi kapcsolatokra, a munkára, a szeretetre, a hatalomra és a szolgálatra”, és ezért „hallgatni kell a Lélek hangjára”. „A Lélek minden korban megnyit minket az újdonságára, megtanítva az Egyháznak, mennyire létfontosságú, hogy kilépjen önmagából, hogy élettani szükségét érezze az igehirdetésnek, ne zárkózzon önmagába”. Míg a világias szellem arra készteti az embert, hogy csak a saját problémáira és érdekeire összpontosítson, elszántan védje saját csoportjait, a Lélek felszabadít és „meghív bennünket, hogy járjunk ősi és mindig új utakon: a tanúságtétel, a szegénység és a küldetés útjain, megszabadítva magunkat önmagunktól és kiküldve bennünket a világba”.
Befejezésül arra buzdította őket Ferenc pápa, hogy aktívan gyakorolják a meghallgatást, erre alapozzák munkájukat – erre van szüksége egy olyan Egyháznak, amelyet a missziós élet levegője éltet. Szűz Mária ezt tette, amikor „figyelt, felkelt és elindult szolgálni” másokat. A pápa imádkozott a Katolikus Akció Nemzetközi Fórumának tagjaiért, hogy ezt az időt a kegyelem idejévé tegyék, legyenek merészek a meghallgatásban, derűsek a megkülönböztetésben, és bátran hirdessék az életükkel az evangéliumot.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria