Az országok vezetői kezdeményezzék az ukrajnai háború azonnali beszüntetését és a békés megoldás elindítását. Előzzék meg a háború kiterjedését, lépjenek túl egyéni nemzeti érdekeiken, fogadják el, hogy a vitákat nem lehet fegyveres konfliktussal megoldani. A tudósok arra használják kreativitásukat, hogy az emberi élet javítását szolgálják, és dolgozzanak ki gyakorlati módszereket a fegyverek, különösen a nukleáris fegyverek ellenőrzésére. A vallási vezetők erőteljesen és kitartóan hirdessék a súlyos humanitárius kérdések megoldását, mozdítsák elő a békét közösségeikben.
A Pápai Tudományos Akadémia közleményében ezen túlmenően minden emberhez szól: harcoljanak azon meggyőződés ellen, miszerint a háborúk elkerülhetetlenek. A háború elkerülése közös felelősségünk, azon kell dolgoznunk, hogy biztosítsuk az utánunk következő nemzedékek jövőjét.
A háború elkerüléséhez és a béke építéséhez nemcsak az intelligencia, a tudás és tudomány hatalmára van szükség, hanem elsősorban jóakaratra, melyet a szeretet, az igazságosság, az etikai és erkölcsi erények, a felelősség vezet.
Miközben az ukrajnai háború kiszélesedése fenyeget, a vatikáni testület figyelmeztet: mindenáron meg kell előzni az atomháborút, illetve azt, hogy az atomenergia illetéktelen kezekbe kerüljön, és terroristák használják föl. Olyan biztonsági rendszert kell kiépíteni világunkban, amely nem a nukleáris fenyegetésre épül. Szent VI. Pál, Szent II. János Pál, XVI. Benedek és Ferenc pápa több ízben felemelte szavát a nukleáris leszerelés érdekében.
A Pápai Tudományos Akadémia már 1982-ben kiadott és a világ számos akadémikusa és tudósa által aláírt nyilatkozatában sürgette az atomháború megelőzését, de sajnos azóta csak romlott a helyzet. Nőtt a bizalmatlanság és a gyanakvás Kelet és Nyugat, Észak és Dél között, valamint a nagyhatalmak között, mint az USA, Kína, az Európai Unió és Oroszország. A szegénység, az éhezés és a rossz körülmények növekvő fenyegetést jelentenek a békére. Az ukrajnai háború miatt pedig élelmiszerválság várható világszerte. A tudomány és a lelkiismeret összefogására van szükség. Összeférhetetlen a lelkiismerettel a pusztító eszközök használata, mellyel a civilizáció, az erkölcs vagy a területfoglalás céljából halált osztanak. A tudománynak kötelessége megelőzni vívmányai rossz felhasználását, és keresni a békét.
A politikai vezetők felelőssége elkerülni a nukleáris háború katasztrófáját, valamint a hagyományos háborúk kiszélesedését, melyek a polgári lakosság életét sem kímélik.
A vatikáni akadémia a párbeszéd, a nemzetközi jog, a tárgyalások és minden békés eszköz keresésére szólít.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria