A tested kísért meg a legtöbbször? – „Szólj be a papnak!” áprilisban is

Nézőpont – 2022. április 25., hétfő | 13:45

Bűnös test?! címmel szervez beszélgetést a „Szólj be a papnak!” csapata április 25-én este 7-től Budapesten, az S4 Háló Közösségi és Kulturális Központban. Az esemény kapcsán gondolatébresztőként az egyik válaszadó, Riesz Domonkos atya osztja meg gondolatat.

Amikor még nem gondolkodtam azon, hogy pap legyek, biológiából emelt szinten tettem érettségit. Már akkor lenyűgözött az emberi test összetettsége és működésének aprólékos összehangoltsága, amihez szerintem semmi sem fogható. A teológia úgy gondolkodik erről, hogy az emberi test Isten egyik legcsodálatosabb alkotása, az Ő szeretetének jele. Az emberi test elsősorban csodálatos ajándék, nem pedig kísértés forrása.

Ugyanakkor a kísértés létezését tagadni értelmetlen volna. A kísértés számomra azt jelenti, hogy egy választási helyzetben a rossz vagy rosszabb útnak van vonzereje. Naponta tapasztalom, hogy ez így van, és sokfajta kísértéssel kell megküzdenem. Mi is a kísértés lényege?

A szívünkbe nézve sokfajta vágyat találhatunk magunkban. Választhatunk, hogy ezeket a vágyakat mivel töltjük be. Választhatunk jó és rossz dolgokat egyaránt. Ez a kísértés lényege: vágyainkat betölthetjük olyan dolgokkal, melyek hosszú távon vagy minket rombolnak, vagy másokat sértenek. Ezek jónak tűnnek, gyakran könnyebbnek is, de azt hiszem, mindannyian tapasztaljuk: az igazán fontos dolgokért általában meg kell küzdenünk.

Visszatérve az eredeti kérdésre: minden embernek vannak testi és lelki vágyai. Ezek összefüggnek, nehezen szétválaszthatóak. Blaise Pascal szerint mindannyiunk szívében van egy Isten alakú űr, melyet csak Isten tud betölteni. Úgy gondolom, hogy ez a legmélyebb vágyunk – és számomra a legnagyobb kísértések a legmélyebb vágyaimhoz kapcsolódnak. Vagyis hogy Isten helyére más személyeket/célokat/feladatokat helyezzek.

A „Szólj be a papnak!” blog Szlaukó-Bobál Orsolya lelkésznőt is megkérte, hogy a téma kapcsán elöljáróban röviden fejtse ki a véleményét arról, hogy miért sikkadt el az az álláspont az egyházban, hogy Luther szerint a többnejűség nem ellentétes a Szentírással. A lelkésznő válasza ITT olvasható.

*

 

Valóban azt csinálok vele, amit akarok? Mi a test? Szövetek, szervek rendszere csupán? Az élvezet eszköze, tere? Vagy minden rossz, a betegség, a szenvedés forrása? Ellenség, amelyet valahogyan le kellene győzni? Lehet a test barát, valódi örömforrás, vagy annál is több? És mit mondhatunk a Biblia alapján a testről, szexualitásról, életmódváltó programokról, sportról, wellnessről?

A kérdésekre Pumped Gabo testépítő influenszer, Riesz Domonkos római katolikus pap, Szlaukó-Bobál Orsolya evangélikus lelkésznő és Weiner-Legeza Luca református lelkésznő válaszolnak majd. A beszélgetés moderátora Zila Gábor, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány ügyvezetője lesz.

Az eseményről bővebben ITT informálódhatnak.

Forrás és fotó: Szólj be a papnak! blog

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria