Amikor még nem gondolkodtam azon, hogy pap legyek, biológiából emelt szinten tettem érettségit. Már akkor lenyűgözött az emberi test összetettsége és működésének aprólékos összehangoltsága, amihez szerintem semmi sem fogható. A teológia úgy gondolkodik erről, hogy az emberi test Isten egyik legcsodálatosabb alkotása, az Ő szeretetének jele. Az emberi test elsősorban csodálatos ajándék, nem pedig kísértés forrása.
Ugyanakkor a kísértés létezését tagadni értelmetlen volna. A kísértés számomra azt jelenti, hogy egy választási helyzetben a rossz vagy rosszabb útnak van vonzereje. Naponta tapasztalom, hogy ez így van, és sokfajta kísértéssel kell megküzdenem. Mi is a kísértés lényege?
A szívünkbe nézve sokfajta vágyat találhatunk magunkban. Választhatunk, hogy ezeket a vágyakat mivel töltjük be. Választhatunk jó és rossz dolgokat egyaránt. Ez a kísértés lényege: vágyainkat betölthetjük olyan dolgokkal, melyek hosszú távon vagy minket rombolnak, vagy másokat sértenek. Ezek jónak tűnnek, gyakran könnyebbnek is, de azt hiszem, mindannyian tapasztaljuk: az igazán fontos dolgokért általában meg kell küzdenünk.
Visszatérve az eredeti kérdésre: minden embernek vannak testi és lelki vágyai. Ezek összefüggnek, nehezen szétválaszthatóak. Blaise Pascal szerint mindannyiunk szívében van egy Isten alakú űr, melyet csak Isten tud betölteni. Úgy gondolom, hogy ez a legmélyebb vágyunk – és számomra a legnagyobb kísértések a legmélyebb vágyaimhoz kapcsolódnak. Vagyis hogy Isten helyére más személyeket/célokat/feladatokat helyezzek.
A „Szólj be a papnak!” blog Szlaukó-Bobál Orsolya lelkésznőt is megkérte, hogy a téma kapcsán elöljáróban röviden fejtse ki a véleményét arról, hogy miért sikkadt el az az álláspont az egyházban, hogy Luther szerint a többnejűség nem ellentétes a Szentírással. A lelkésznő válasza ITT olvasható.
*
Valóban azt csinálok vele, amit akarok? Mi a test? Szövetek, szervek rendszere csupán? Az élvezet eszköze, tere? Vagy minden rossz, a betegség, a szenvedés forrása? Ellenség, amelyet valahogyan le kellene győzni? Lehet a test barát, valódi örömforrás, vagy annál is több? És mit mondhatunk a Biblia alapján a testről, szexualitásról, életmódváltó programokról, sportról, wellnessről?
A kérdésekre Pumped Gabo testépítő influenszer, Riesz Domonkos római katolikus pap, Szlaukó-Bobál Orsolya evangélikus lelkésznő és Weiner-Legeza Luca református lelkésznő válaszolnak majd. A beszélgetés moderátora Zila Gábor, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány ügyvezetője lesz.
Az eseményről bővebben ITT informálódhatnak.
Forrás és fotó: Szólj be a papnak! blog
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria