A Bonis Bona díjakat azok a köznevelési intézménynél vagy civil szervezetnél dolgozó pedagógusok vehették át, akik legalább öt évre visszamenően tehetséggondozó munkát végeztek, jellemző rájuk az értékteremtő pedagógiai attitűd, és a kötelezőnél többet tesznek tanítványaikért.
Szili Zoltánnal, a Kaposvári Egyházmegye zeneigazgatójával és a kaposvári Nagyboldogasszony Iskolaközpont ének-zene tanárával Turbéki Bernadett, a Somogyi Hírlap újságírója készített júliusban interjút, amelyből kiderült, hogy titokban nevezték a Bonis Bona díj „C” kategóriájának elnyerésére, így hivatalosan is kiváló tehetségsegítő lett.
„Az hamar kiderült, hogy neveztek a díjra, de máig nem vagyok biztos benne, hogy kik. Egy e-mailben értesítettek róla, és arra kértek, hogy írjam le egy oldalban, milyen tehetségsegítő munkát végzek” – mesélte Szili Zoltán az elismeréssel kapcsolatos élményeit.
Mindig is szerepelt célkitűzései között, hogy az egyházi zenét közel vigye a fiatalokhoz.
Tizenkilenc éves korától egyházzenei táborokat szervezett középiskolásoknak, amelyeknek nagy sikerük volt: a résztvevők közül többen mentek zenei pályára, néhányan még kántornak is. Huszonegy éves volt, amikor tanítani kezdett a katolikus iskolában. A kórusmuzsika a szíve csücske.
„Az ifjúsági vegyeskarral rendszeres szereplői voltunk az Éneklő Ifjúság, a Keszthelyi Helikon kórusversenyeinek. 2000-ben Linzből, a Kórusolimpiáról bronz minősítéssel térhettünk haza. Belgiumba és Németországba pedig már turnéra mentünk” – sorolta Szili Zoltán, akinek több növendéke is zenei pályát választott a gimnázium után. Velük a felvételi előtt külön foglalkozott.
„A ballagó diákok úgy jellemeztek műsorukban, hogy én vagyok az
a tanár, aki az egyházzene szerelmese.
Azt nem tudom, ki mennyire szerette meg általam a műfajt, de igyekszem, hogy segítsek nekik megtalálni benne a szépséget. Ha csak egy órára kiszakadnak a napi médiában ránk ömlesztett zenéből az egyházzene világába, már jobban érezhetik magukat, hiszen lélekemelő hatása van. Többen is vannak, akikkel a mai napig tartjuk a kapcsolatot. Van, aki énektanár lett, vagy kántor, de régi kórustag is jött vissza az iskolába más területre dolgozni, így már kollégák vagyunk. Az egyházzenei tábor is kinevelt néhány kántort” – mondta Szili Zoltán, aki a kaposvári székesegyház kántora is. A székesegyház énekkarát egészen a „fesztiválkórus” minősítésig vezényelte. Idén két növendéke is felvételizett a Zeneakadémiára…
2013-óta díjazzák a tehetségek fejlődéséért és érvényesüléséért dolgozó pedagógusokat a Nemzeti Tehetség Program jóvoltából. Több kategóriában jelölhetők a szakemberek, akik végül a Kiváló tehetséggondozó, s Kiváló tehetségfejlesztő, vagy a Kiváló tehetségsegítő elismerésben részesülhetnek.
Forrás és fotó: Kaposvári Egyházmegye/Sonline.hu; Család.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria