Együtt ünnepelt Moussa el-Hage, Haifa és a Szentföld maronita érseke és Youssef Matta, Akko, Haifa, Názáret és Galilea görögkatolikus (melkita) érseke – kifejezve a Szentföldön élő különböző katolikus rítusok közötti egységet.
Az ünnepi esemény a bazilika alsó részében kezdődött. A bevonulás után a pátriárka a Szentföld püspökeivel és elöljáróival, valamint a koncelebránsokkal – összesen mintegy százötven pappal – az Angyali Üdvözlet barlangjába vonult.
Rövid személyes ima után részleteket olvastak fel a Spes non confundit bullából, majd a jeruzsálemi latin pátriárka a jelenlévőkhöz intézett rövid beszédében a jubileumi év jelentőségéről szólt: „A szentév kedvező alkalom arra, hogy lelkiismeret-vizsgálatot tartsunk és Isten elé álljunk; megvalljuk előtte, hogy bűnösök vagyunk és megbocsátásra szorulunk.
A jubileumi év alatt abban a kiváltságban van részünk, hogy Istentől teljes bocsánatot nyerhetünk bűneinkre, ezt azonban nem lehet megvásárolni; csak a megtérés útján nyerhetjük el.”
Ezt követően a bíboros szenteltvízzel hintette meg a jelenlévőket, a bűnbánat és a keresztség jeleként. Majd a papság és az asszisztencia körmenetben – a jubileumi himnusz elhangzása közben – átvonult a bazilika felső részébe, ahol az ünnepség folytatódott.
A jubileumi keresztet – amely Maria Ruiz ikonfestő alkotása, és a Szentföld minden jubileumi eseményén és helyszínén jelen lesz – az oltár mellett helyezték el.
A szertartás végén a szentföldi katolikus ordináriusok közgyűlésének tagjai, valamint a püspökök, a szentföldi ferences kusztos és a többi jelen lévő elöljáró megkapta a jubileumi kereszt egy-egy másolatát.
Homíliájában Pizzaballa pátriárka hangsúlyozta: ahhoz, hogy teljes mértékben meg tudjuk élni a remény erényét, amely a jubileumi év középpontjában áll, hitre és türelemre van szükség. „Reménységünk alapja a bizonyosság, hogy semmi sem választhat el bennünket Isten szeretetétől; a biztonság, amelyet az ő hűségéből merítünk.”
Az immár tizenöt hónapja háborúval sújtott Szentföld valósága arra indít, hogy a jubileumra mint a megújulás és a felszabadulás idejére tekintsünk. „Mindannyian ennek a háborúnak a foglyai vagyunk. Félelmeink börtönében, csapdájában vagyunk, amelyek nem engednek számunkra bátorságot, bizakodó tekintetet, és ezért nincs reményünk sem a másik emberben, sem a jövőben.
Valóban szükségünk van egy jubileumi évre, hogy Isten elengedhesse adósságainkat, hogy levegye vállunkról és szívünkről bűneink és félelmeink elviselhetetlen terhét, hogy visszahozza a fényt a szemünkbe.
Mert ezt jelenti a búcsú, amelyet ebben az évben elnyerhetünk: Isten megbocsátását, hogy újra megnyissa szívünket a bizalom és a remény előtt, hogy teljesen elfelejtse bűneinket, és megújult lélekkel folytathassuk utunkat az Ő országába, a mennybe.” A jubileumi év célja, hogy az Úr újra megteremtse a bizalmat és a reményt.
Forrás és fotó: Szentföldi Ferences Kusztódia
Kuzmányi István/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria