David Gregory: Éjszaka egy tökéletes idegennel

Kultúra – 2014. december 8., hétfő | 10:15

Az amerikai közgazdász legújabb könyve nemrég magyar nyelven is megjelent, a kötetet Pákozdi István ismerteti.


David Gregory három eddigi könyve után, amelyek hazánkban is nagy sikert arattak, most a negyedik is megjelent magyar nyelven: a kötet alcíme szerint a beszélgetés, amely mindent megváltoztat. Az ismeretlenségből előlépő, immár gondolatfűzésében, stílusában egészen ismerős amerikai szerző művein meglátszik, hogy egy évtizedes üzleti (közgazdasági) múlt áll mögötte, de az még inkább, hogy pontos teológiai ismeretekkel rendelkezik, amelyeket jól érthetően, újszerűen, érdekfeszítő módon ad át.

Első nálunk is közkedveltté vált könyve, a Vacsora egy tökéletes idegennel „robbanásszerűen” hatott (a kötet 2005-ben jelent meg, 2009-ben látott napvilágot magyarul). A tömör stílus, az izgalmas fordulatok, az egyszerűség, a világos gondolatvezetés, majd a váratlan megoldás – szinte „Gregory-stílust” alkottak, amit már vártunk a folytatásban: Egy nap egy tökéletes idegennel (2006/2010). Azután jött A következő szint (2008/2013), amely újításaival nem annyira illik a sorozatba. És most szinte elemi erővel hat újra az Éjszaka egy tökéletes idegennel (2012/2014) – új mondanivaló a legelső kötet intenzitásával, a formai kellékeket már ismerjük, a tartalom azonban nagy hatással van az olvasóra. Az ellaposodás, a szürkülés, a krízis, a megszokások leküzdése, felülírása ez a kis kötet. Ha egy mondatban akarnánk összefoglalni: Jézus fizikai és bennünk működő jelenléte egyaránt tény! A kötet, amellyel az alaptörténet „trilógiává” bővül, pazar egyszerűséggel, keresetlenséggel, életközeliséggel szólítja meg az olvasót.

A kötet főszereplője, Nick úgy érzi, hitének kezdeti lendülete – amelyet az a bizonyos „első” vacsora teremtett – alábbhagyott, bár sok mindennel próbálkozott. A templomi közösségben sem találja a helyét, „Jézus nem ezt a dalt választaná”. Nem elég jó önmagának, érdes, taszító másokkal szemben. Elhagyatottságában azonban újra találkozik Jézussal. A vele való baráti beszélgetésből, meglepetésekből derül ki: a „szövetség”, amit ő köt az emberrel, szétszakíthatatlan, akkor is él, ha sikertelenségeink útján bukdácsolunk. Ez a szövetség „teljesítményelvárás nélküli” szeretet. „Isten olyan, mint az óceán. Az óceán nem vizes, hanem maga a víz. Istennek nem szeretete van, ő maga a szeretet.” Ennek a Jézusnak vagyunk mindannyian a tagjai: „Mindaz, ami minket érint, őt is érinti.” A váratlan fordulatokban gazdag cselekmény végül eljut a legfontosabb üzenethez: „Ő bennem az élet… Nem hagyott cserben. Sosem tud cserben hagyni.” Nickkel együtt mindnyájunknak nagy szükségünk van erre a bátorításra!

Az Egyházfórum Kiadó által gondozott Gregory-sorozat sötétkék köntösbe öltöztetett, Simon Andás odaillő grafikájával díszített legújabb kötete a fordító és a lektor, Scharle Csilla Réka és Anna pontos munkájának köszönhetően is jól illeszkedik a sorba.

Magyar Kurír