Február 8. az emberkereskedelem elleni tiltakozás napja idéntől

Nézőpont – 2015. február 7., szombat | 16:43

A Vatikán az emberkereskedelem elleni fellépés napjává nyilvánította február 8-át, Szent Bakhita emléknapját. 2015-ben először ezen a napon világszerte az emberkereskedelem és a modern kori rabszolgaság felszámolásáért imádkoznak – tájékoztat a Catholic News Agency és a Crux Now portál.

Peter Turkson bíboros, az Igazságosság és Béke Pápai Tanács elnöke egy február 3-i sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: „Tisztábban kell látnunk, meg kell látnunk ennek a bűnnek a mélységeit, és azt, hogy milyen messzire érnek el hatásai; a tisztánlátástól az imáig, az imától a szolidaritásig, a szolidaritástól a koncentrált cselekvésig kell eljutnunk – míg végül a rabszolgaság és az emberkereskedelem nem lesz többé.”

Február 8-án, Bakhita Szent Jozefina szudáni származású rabszolganő ünnepén arra hívják a híveket, gyújtsanak egy gyertyát az emberkereskedelem ellen, mindazokért, akik a modern kori rabszolgaság bármilyen formájának áldozatául estek. Afrikában szolgáló szerzetesnővérek mozgalma, a Talitha Kum szervezi a közös imádságot, melyhez a szerzetesség számos intézménye és szervezete, valamint a Elvándorlók és Útonlévők Pápai Tanácsa és az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsa is csatlakozott.

Mint Turkson bíboros a Catholic News Agency-nek elmondta, az új nemzetközi nap szívesen látott kezdeményezés; melynek célja, hogy fölhívja a figyelmet Szent Bakhita ünnepén arra, hogy még nem sikerült leszámolni a rabszolgaság intézményével. Az emberkereskedelem még mindig globális jelenség, és tisztában kell lennünk vele, mennyire súlyos ez a probléma még napjainkban is – hangsúlyozta a bíboros. „Azok számára, akik – általában némán – könyörögnek a szabadulásért, Bakhita Szent Jozefina példája reményt adhat” – mondta a ghánai bíboros.

Bakhita Szent Jozefina

Imelda Poole nővér, a Mary Ward Loreto szervezet alapítója szintén előadott a sajtótájékoztatón, melyen az imakezdeményezést meghirdették. Beszédében hangsúlyozta, mennyire fontos az, hogy ne csupán imádkozzunk és gyertyát gyújtsunk, hanem ténylegesen tegyünk valamit az emberkereskedelem ellen, mely napjainkban emelkedő tendenciát mutat a gazdasági válság hatására.

Becslések szerint az emberkereskedelem mintegy 36 millió embert érint napjainkban, és évi 150 milliárd dollár profitot termel. Ferenc pápa már Bergoglio érsekként is aggasztónak találta a jelenséget, és pápaságának is fontos eleme az emberkereskedelem elleni harc. Elkötelezettségét mutatja többek között az is, hogy 2014-ben megalapította a Global Freedom Network nevű vallásközi szervezetet, valamint más vallási vezetőkkel közös nyilatkozatot bocsátott ki, melyben elítélik és az emberiség elleni bűncselekménynek minősítik a modern kori rabszolgaságot, annak valamennyi formájában (emberkereskedelem, kényszermunka, prostitúció, szervkereskedelem). Ezenkívül a 2015. január 1-jei béke világnapi üzenete témájául is a modern kori rabszolgaságot választotta a Szentatya, melyben leszögezi: globális jelenségről van szó, tehát az ellene való fellépésnek is globálisnak kell lennie.

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria