Humanitárius katasztrófa Etiópiában – Nők és gyerekek az erőszak áldozatai

Kitekintő – 2021. augusztus 12., csütörtök | 12:14

Miközben az Unicef és az Amnesty International a vészhelyzetre hívja fel a figyelmet, Abij Ahmed etióp miniszterelnökelnök fegyverbe szólítja az embereket, hogy harcoljanak a tigréi erők ellen. Riccardo Noury, az Amnesty International szóvivője szerint a régióban háborús, emberiség elleni bűntetteket követnek el.

„Különösen sokkoló, milyen súlyos szexuális bűntetteket követnek el; olyan súlyosakat, hogy felérnek a háborús bűnökkel, az emberiség elleni bűntettekkel” – ezekkel a szavakkal írta le Tigré tartomány helyzetét Agne's Callamard, a szervezet főtitkára, amikor bemutatta azt a jelentést, amely néhány tucat fiatal nő tanúságtétele alapján készült. Szolgaság, csonkítás és erőszak… rengeteg embertelen visszaélés történik. Az etióp hatóságok néhány ügyben nyomoznak is, idáig három katonát tartóztattak le nemi erőszak miatt és még 25-en várják az ítéletet hasonló vádakkal. A bűntettek elkövetői a szomszédos Eritrea hadseregének katonái és a Tigré közeli etióp tartomány, Amhara katonaságának és rendfenntartó erőinek tagjai.

Tavaly novemberben Ahmed Abiy etióp miniszterelnök a szövetségi hadsereget Tigrébe küldte, hogy elmozdítsa a Tigré Népi Felszabadítási Front (TPLF) helyi vezetőit. A konfliktus azóta is egyre súlyosbodik.

Az Unicef főigazgatója, Henrietta Fore aggodalmát fejezte ki az augusztus második hetében menekülőket ért támadás kapcsán, amikor 200 embert, köztük 100 gyermeket öltek meg a katonák, akik Afar régióban egy egészségügyi intézményben és egy iskolában kerestek menedéket. Hírt adott arról is, hogy elpusztították az élelmiszerkészleteket egy olyan területen, ahol már egy ideje nagy az alultápláltság és veszélyben van az élelmiszerbiztonság.

Afarban és más Tigréhez közeli területeken hetek óta erősödnek az összecsapások, ami katasztrofális hatással van a gyerekek életére. Mindez azután, hogy Tigrében már hónapok óta harcok dúlnak, amelyek következtében mintegy 400 ezer ember, köztük 160 ezer gyermek került éhínség közeli helyzetbe. Henrietta Fore elmondta továbbá, hogy

4 millió ember él Tigrében és a határos területeken élelmiszerválságban, szükséghelyzetben.

A legutóbbi összecsapások miatt újabb 100 ezer ember kényszerült elhagyni lakóhelyét ezeken a területeken, ahol az elmúlt hónapok összecsapásai miatt már korábban is 2 millió ember veszítette el otthonát.

Az Unicef szerint a következő évben megtízszereződik a súlyosan alultáplált gyermekek száma. Igyekeznek élelemiszerellátást biztosítani a vészhelyzetben, valamint mozgó egészségügyi ellátást vinni egész Észak-Etiópiába, hogy a sürgős helyzetekben segíthessenek, de ez csak akkor lehetséges, ha véget érnek az összecsapások.

Az ország északi részén kialakult humanitárius katasztrófa oka a fegyveres konfliktus, és csakis a konfliktusban álló felek tudják megoldani a helyzetet. Az Unicef azt kéri a felektől, vessenek véget a harcoknak és vezessenek be azonnali humanitárius tűzszünetet. Külön kérik, tegyenek meg mindent, ami hatalmukban áll, hogy megvédjék a gyermekeket.

Az etióp miniszterelnök, Abij Ahmed felhívása azonban nem sok okot ad a reményre, Arra hívja az állampolgárokat, hogy egyesítsék fegyveres erőiket a Tigrében és a vele szomszédos területeken folyó harcokban. „Ez a megfelelő pillanat minden erre alkalmas, nagykorú etióp számára, hogy egyesítsék erőiket a védekezésben, egyesüljenek a különleges erőkkel és a katonasággal, mutassák meg hazaszeretetüket” – írta felhívásában.

Nem az történt tehát, amit az elnök az elmúlt hónapokban ígért, vagyis nem érték el gyorsan a győzelmet. Ezzel szemben még nagyobb erővel lángolt fel a háború júniusban, amikor a tigréi seregek visszaszerezték a tartományi fővárost, Mekelét, gyors visszavonulásra kényszerítve az etióp hadsereget. Azóta a Tigréi Népi Felszabadítási Front kelet és dél felé terjeszkedett és a a humanitárius segélyek beléptetésének segítésére a kormány által kihirdetett egyoldalú tűzszünet soha nem lépett életbe.

A két segélyszervezet kijelentette, hogy a szexuális erőszakot mint háborús fegyvert alkalmazzák a területen. Riccardo Noury, az olasz Amnesty International szóvivője a Vatikáni Rádiónak elmondta: „Valódi háborús bűnök ezek egy etnikai csoport ellen, akiket üldöznek és megsértenek méltóságukban”.

Hozzátette, hogy ezeket az eseteket előbb-utóbb nemzetközi bíróságoknak kell megvizsgálniuk. Az Amnesty International által meghallgatott szemtanúk mind megerősítik, hogy a civil lakosság viseli a szabályok nélkül zajló háború tragikus következményeit. Ahhoz, hogy bizonyosságot nyerjen, milyen kiterjedésű a konfliktus Tigrében, meg kellene engedni, hogy nemzetközi megfigyelők lépjenek a területre. Ez rendkívül fontos – hangsúlyozta a szóvivő –, mert így lehet diplomáciai mederbe terelni a konfliktust. Hozzátette, hogy véleménye szerint a békét csak úgy lehet elérni, ha a felek előzetesen megegyeznek abban, hogy a háborús és az esetleges emberiség elleni bűnök felelőseit elítélik.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria