Az első napon Dávid Andor Ferenc ljubljanai magyar nagykövet fogadta az emléktúrán részt vevő katonákat.
Majd Matjas Mursic tábori lelkész vezetésével közös imádságot tartottak Brje település Szent Márton-kápolnájában.
A délután folyamán a Szombathelyi Egyházmegyéből Aigner Géza egyházasrádóci plébános zarándokcsoportjával találkoztak az emléktúra résztvevői Branikban, ahol megáldották az emlékút zászlóját.
Az emléktúra második napján a Szlovénia területén található Komeni-fennsík emlékhelyeit és katonatemetőit járták végig egy 20 kilométeres szakaszon, 37 fokos hőségben. A helyszínek között volt a svetói katonatemető, az egykori Segeti tábor és a Pecina-barlang.
A túra harmadik napján az Olaszországban található Doberdó bejárása volt a cél az ismét 20 kilométeres távon, szintén rekkenő hőségben. A magyar katonai áldozatvállalás ismert helyszíneihez vezetett a túra: Visintinit, San Martino del Carsót, Monte San Michelét keresték fel a résztvevők.
A Monte San Michele megmászása után a „szent zónában” szakmai előadásokat hallhattak a katonák a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány tagjaitól.
A negyedik napon San Martino del Carso templomában a helyi hívekkel együtt imádkoztak a katonák a hősök lelki üdvéért. Majd a település körüli harcokról Pintér Tamás történész beszélt a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred emlékművénél.
A helyi háborús gyűjtemény megtekintése után a foglianói osztrák–magyar katonatemetőben megemlékezést és koszorúzást tartottak, végül a redipugliai osszáriumot keresték fel a katonák.
Az emléktúra lelkivezetője Woditsch Péter, a Katolikus Tábori Püspökség kispapja volt.
Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria