A magyar főpásztor tiszteletére szervezett, november november 7-én, hétfőn kezdődött szentföldi papi zarándoklat szerdán a Tábor hegyére érkezett. Jézus színeváltozása helyszínén Erdő Péter bíboros vezetésével mutattak be szentmisét, a homíliát Szivák Tamás atya mondta.
A zarándokok Jerikó és a Megkísértés hegye után a jeruzsálemi Szent Sír-bazilikában Jézus sírjánál, a feltámadás helyszínén imádkoztak. Erdő Péter bíboros tiszteletére az ősi templomban rendhagyó bevonulásra került sor: a sír bejáratánál Željko Barbarić, a bazilika ferences közösségének vikáriusa köszöntötte őt és a vele érkezett zarándokokat.
A vikárius arról beszélt: a Szent Sírhoz milliók zarándokolnak el, akik a fáradságos út és a többórányi sorban állás után egy üres sírboltot találnak. Egy üres sírt – amely azonban mégis a minden.
A mindenható Isten áldjon meg benneteket, egyházmegyéteket, országotokat és az egész világot, ahol ma különösen a békéért imádkozunk
– fogalmazott Željko Barbarić, akinek szavait Várnai Jakab ferences szerzetes, a jeruzsálemi Studium Theologicum Franciscanum professzora tolmácsolta.
November 10-én, csütörtökön a Via Dolorosán, Jézus keresztútjának stációi mentén haladtak a zarándokok vissza a Szent Sír-bazilikába, ahol szentmisét mutattak be Erdő Péter vezetésével.
Szentbeszédében Varga János atya, a bécsi Collegium Pazmanianum rektora kiemelte, hogy ez a szentmise hármas ünnep: ünnep, mert a Szent Sír-bazilikában misézhetnek, ünnep, mert a zarándoklaton részt vevő papok együtt lehetnek, és ünnep Nagy Szent Leó pápa emléknapja miatt, aki ünnepeinket is elkíséri: a karácsonyt, nagypénteket, húsvétot – „mint hűséges főpásztor tanít minket”.
Felidézte János evangéliumából Jézus sírba tételét és azt: új sírba helyezték, ami illik Krisztus személyének, életének, halálának és feltámadásának újdonságához, egyediségéhez. A sír közel volt a megfeszítés helyéhez – folytatta –
és itt most mi is közel vagyunk a sírhoz. De otthon is jó lenne közel éreznünk magunkhoz a sírt, Jézus temetésének és feltámadásának helyét.
Varga János atya arról is beszélt: a húsvéti esemény a középpontja és forrása az Egyház életének – a Szent Sír Jézus életének mélypontja, egyben a húsvéti esemény, a feltámadás helyszíne.
A sírban sötét volt éjszaka, és sötét volt akkor is, amikor Júdás elárulta Jézust. „Éjszaka van, amikor gyűlölet, ellenségeskedés és harc van, éjszaka van ott, ahol testvér a testvért nem ismeri meg, ahol nincs párbeszéd, nincs egység” – fogalmazott, hozzátéve: ahol világi értelemben reménytelenül sötét, élettelenség van, ott is lehet feltámadás. Homíliájában Varga János atya felhívta a figyelmet arra: nem köveket ünneplünk, és nem az üres sírt, hanem a Feltámadottat, aki találkozott övéivel, az apostolokkal, az asszonyokkal, és akivel mi is találkozunk újra és újra szentségi formában.
A te szeretetednek lelkét öntsd belénk Urunk, hogy akiket a húsvéti szentségekkel jóllakattál, azokat atyai jóságoddal tedd szívükben is egyetértőkké
– zárta szentbeszédét a bécsi Pázmáneum rektora, Varga János atya.
A zarándokok ezután még Jeruzsálemben maradtak: előbb a Siratófalhoz, majd az Olajfák hegyére és a Getszemáni-kertbe mentek, végül a Nemzetek Templomában imádkoztak.
A Szederkényi Károly atya által Erdő Péter tiszteletére szervezett jubileumi zarándoklat a hétvégén ér véget.
A kapcsolódó képgaléria IDE kattitva tekinthető meg.
Forrás: Esztegom-Budapesti Főegyházmegye
Fotó: Csapó Viktória
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria