A konferenciát Komáromi László, a PPKE JÁK dékánja nyitotta meg. Köszöntötte az országosan is első és egyedülálló kutatás és a konferencia munkáját, hangsúlyozva, hogy a teremtésvédelem elsősorban erkölcsi kérdés, és a jognak is van tere, lehetősége ebben munkálkodni.
Bándi Gyula tanszékvezető egyetemi tanár (PPKE JÁK), a jövő nemzedékek szószólója, nyitóelőadásában kiemelte a teremtésvédelemhez kapcsolódó egyházi tanítások egy-egy elemét.
Az aktualitások kapcsán beszélt a vízvisszatartás fontosságáról. Hangsúlyozta, hogy az árvíz esetén a most kialakult helyzetben elsődleges szempont a minimális károkozás érdekében a gyors vízlefutás, de emellett a hosszú távú gondolkodás megköveteli a vízvisszatartás lehetőségeinek megtervezését és kialakítását is. A generációs méltányosság megvalósítása mellett az önkorlátozás fontosságára tért ki.
Tahyné Kovács Ágnes docens (PPKE JÁK) ismertette a Jog és teremtésvédelem című kutatás célkitűzéseit és megvalósulást, valamint a Genezis Kiválósági Diákműhely vezetőjeként a diákműhely első egy éve eredményeit.
Könczöl Miklós docens (PPKE JÁK) a jövő generáció milyensége vonatkozásában megállapította a jelen generáció felelőssége megkerülhetetlenségét. Kiemelte, hogy Ferenc pápa kiszolgáltatott csoportoknak tartja a jövő generációt.
Szilágyi Pál docens (PPKE JÁK) a fenntarthatóság versenyjogi vonatkozásairól szóló előadásában bemutatta a jogterület utóbbi 5-10 éve szemléletének fordulatát, melyben új célok nyertek megfogalmazást hatósági szinten: mint a tisztességes verseny fogalma, a piaci szerkezet védelme, valamint a közép-és kisvállalkozások védelme.
Szalai Ákos docens (PPKE JÁK) a piacműködése és a nagyvállalatok működése kapcsán bemutatta azt az osztrák iskolát; Fodor László akadémikus (DE) a települési önkormányzatok helyi példáján szemléltetett szabályozási és gyakorlati nehézségeket.
Gyulai Schmidt Andrea docens (PPKE JÁK) bemutatta a közbeszerzések jogi szabályozása történetébe azt az ívet, amelyet Mark Steiner paradigmaváltásnak nevez. Kitért arra, hogy bár 2014 után már Magyarországon is kötelező a közbeszerzések lebonyolítása során a zöld szempont figyelembe vétele, a covidjárvány hatására ez a fejlődés lelassult.
Halász Zsolt docens (PPKE JÁK) előadásában kitért arra, hogy a zöldkötvény alapelvek nem a kötvényfogalomba, hanem a finanszírozási célokba foglalt. 2007-ben az Európai Beruházási Bank bocsátott ki elsőként zöldkötvényt. Megjelent az igény az egységesebb szabályozásra globálisan.
Zsigmond Csaba adjunktus, alezredes (Nemzeti Közszolgálati Egyetem, NKE) a védett fajok illegális kereskedelme vonatkozásában a szabályozási rendszer ismertetését követően jogesetekkel szemléltette a környezetvédelmi szempontok érvényesítésének büntetőjogi- és nemzetközi jogi tapasztalatait.
Horváth Gergely docens (SZIE) A zöld mezőgazdaság és a Laudato si’ szemlélete című prezentációjában aktuális mezőgazdasági szabályozási kérdéseket elemzett.
Ádány Tamás docens (PPKE JÁK) A fenntartható fejlődési célok nemzetközi jogforrási hézagai című előadásában az SDG-g (Sustainable Development Goals, fenntartható fejlődési célok) meghozatalának körülményeit vázolta.
Kovács György megbízott oktató (PPKE JÁK) Az egészséghez való jog nemzetközi védelme című előadásában áttekintést adott a Katolikus Egyház társadalmi tanításának vonatkozó elemeiről.
Völgyesi Levente docens (PPKE JÁK) Az épített környezet és kulturális örökségvédelem című előadásában a szemléletesen bemutatott kultúrtörténeti vonatkozások vázolása után kitért az Egyház vonatkozó tanításának részleteire.
Köböl-Benda Vivien megbízott oktató (PPKE JÁK) prezentációjában a környezethez való jog egyes fenntarthatósági kérdéseit elemezte.
Bartl Bálint PhD-hallgató (PPKE JÁK) a szennyező fizet elve és a fizetésképtelenség közös metszeteit mutatta be.
Farkas Dóra PhD-hallgató (PPKE JÁK) a divatipari szennyezéseket szemléltette, és gyakorlati tanácsokkal is ellátta a hallgatóságot.
A konferenciát záró szekcióban a Genezis Kiválósági Diákműhely bemutatkozó előadásai következtek.
Német Dóra Nagyvadvédelem-vadkár témában, Nagy Anna Dóra Állati jogok címmel, Lukács Alexa A génmódosítás fogalmának vizsgálata a jogi szabályozásban témájában, Török-Tóth Anna Alternatív élelmiszerrendszerek jogi vonatkozásai és fenntarthatósági jelentőségük címmel tartott előadást. Wachtler Diána Reprodukciós eljárások teremtésvédelmi értékelése című prezentációja életvédelmi kérdéseket elemzett, Tímár Bianca Erdővédelem című előadása az európai erdők állapotára és az európai országok szabályozási összehasonlítására épült. Tasi Csenge Ökocídium – a környezet büntetőjogi védelme című előadásában a Római Statútum vonatkozó kodifikációs folyamatait mutatta be.
Szöveg: Tahyné Kovács Ágnes
Fotó: Genezis Kiválósági Diákműhely Facebook-oldal (kezdőkép); PPKE
Forrás: Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria