Képgaléria – klikk a képre!
Pályázati támogatásnak köszönhetően újul meg Pécsen a hitéleti, turisztikai és kulturális intézményrendszer. A DDOP-2.1.1/E.F-12-k2-2012-0001 számú pályázat csaknem másfél milliárd, összesen 1 497 246 126 Ft támogatást nyújtott a projekt megvalósítására. A munkálatok teljes körű befejezése 2015 tavaszára várható.
A Pécsi Egyházmegye 2012. november 29-én írta alá azt a támogatási szerződést, melynek köszönhetően megkezdhette Pécs belvárosában található, egyedülálló értékű épületeinek turisztikai célú felújítását és fejlesztését. Mostani rendezvényükkel azt ünneplik meg, hogy éppen két évvel a szerződéskötés után sikeresen befejeződtek a pályázati forrásból támogatott kivitelezések.
A következő hónapokban a kiállítóterek teljes berendezése, a restaurált műtárgyak elhelyezése, illetve a felújított terek bútorokkal történő berendezése is befejeződik. A tervek szerint 2015 tavaszára a pécsi püspökség turisztikai szolgáltatásai a nagyközönség számára is elérhetővé válnak.
A kivitelezések lezárultával a kiemelt pályázat most újabb, jelentős mérföldkövéhez érkezett. A Pécsi Egyházmegye hét pécs-belvárosi épületét újították fel a majdnem 10 százalékos támogatási intenzitású pályázati forrásból: a pécsi székesegyház dél-keleti tornyát és déli tetőszerkezetét, az egykori püspöki magtárat, a belvárosi templomot (dzsámi), a püspöki palotát a hozzá tartozó kerttel és a föld alatti, „titkos átjáróval”, a Csontváry Múzeum épületét, valamint a Káptalan utcai kanonoki palotát (volt Martyn-ház) és zarándokházat. A felújítások tartalma és értéke:
A pécsi székesegyház és az egykori püspöki magtár – 498 856 000Ft
A kivitelezések a pécsi székesegyház déli tetőszerkezetét és dél-keleti tornyát érintették. A tető felújítása azért vált feltétlenül szükségessé, mert a csapadékosabb időszakokban a dóm beázott, és rendkívüli értéket képviselő freskói megrongálódtak. A négy torony közül a dél-keleti torony az évekkel ezelőtt zajlott felújításokból méltatlan módon kimaradt, így ennek a toronynak is halaszthatatlanná vált a renoválása. A felújítások révén egy teljesen új kilátó is helyet kaphatott a székesegyház tornyában, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Mecsekre és Pécs történelmi belvárosára.
Az 1700-as évek végén épült püspöki magtár teljesen megújult, és új feladatot kapott a projektnek köszönhetően. 2015 tavaszától itt fogadja majd a turistákat a Püspöki Magtár Látogatóközpont, és innen indul el az a vezetett és/vagy egyéni turistaútvonal, mely révén a látogatók megismerhetik a püspökség múltját, jelenét, akár vallási, akár turisztikai céllal érkeznek a városba. Ugyanitt egy 200 fő befogadására alkalmas konferenciatermet és két kisebb szekciótermet alakítottak ki. A két alsó pinceszinten borászati kiállítás várja majd a turistákat.
A püspöki palota a kerttel és a „titkos átjáróval” – 101 168 651 Ft
A pécsi püspöki palota csodálatos, csendes kertjével és a magtár pincéjébe vezető „titkos átjárójával” együtt megújult az elnyert forrásnak köszönhetően. A palota keleti szárnya a püspökök életét bemutató enteriőrökkel, berendezési tárgyakkal immár minden érdeklődő számára látogatható lesz, és vezetett túraútvonalon bárki megcsodálhatja a főleg mediterrán növényekkel beültetett és szökőkutakkal díszített kertet. A palotakertet a magtárral összekötő „titkos átjáró” emlékhely és kiállítótér is egyben, amely a föld alatti és vértanú egyháznak állít emléket, és a kommunista éra egyházi üldözéseit mutatja be a turisták számára.
A kanonoki palota (Martyn-ház) és a Püspöki KincsTár – 118 476 164 Ft
A régi kanonoki házban kap helyet a jövőben a Püspöki KincsTár, amely a pécsi egyházmegyei művészettörténeti gyűjtemény értékes műtárgyait, festményeit, szobrait és ezeken keresztül az elmúlt évszázadok püspökeinek életét mutatja be. A pályázati forrás lehetővé tette, hogy a falkutatások eredményeképpen talált florális és geometrikus díszítőfestések rekonstrukciója is megtörténjen a kanonokház földszintjén, így minden látogató elámulhat majd a gazdagon díszített falak láttán.
Zarándokház – 86 423 448 Ft
A felújított Káptalan utcai zarándokház a jövő évtől 33 fő befogadására lesz alkalmas, 11 szobájában tavasztól a 21. század igényeinek megfelelő körülményeket tudnak biztosítani minden a városba érkező zarándokcsoport számára. E felújítással együtt egy közel 60 zarándokot befogadni képes épületegyüttes jön létre a belváros szívében.
A dzsámi (belvárosi templom) – 164 718 754 Ft
Pécs belvárosának egyik legismertebb szimbóluma kívül és belül is megújult, és lehetővé vált akadálymentes megközelítése. Az áthelyezett új főbejáraton keresztül megközelíthető az altemplom és a fogadótér, így új turisztikai útvonalon tárulnak fel a több évszázados épület eddig rejtett látnivalói. 2015 tavaszától interaktív kiállítás is segíti a turistákat a dzsámi történetének megismerésében.
Csontváry Múzeum – 102 717 600 Ft
Az épület, s különösen a homlokzat leromlott állapota miatt vált szükségessé a felújítás, aminek köszönhetően a Csontváry Múzeum ismét méltó esztétikai megjelenésével vonzza a látogatókat. Az épületben a most lezárult átalakítás érintette a jelenleg működő kiállítótereket. A földszint helyiségei kisebb átalakításokon estek át, így ezek alkalmassá váltak további kiállítások befogadására. A belsőépítészeti munkálatok mellett a felújítás érintette a mosdókat, az épület homlokzatának egészét és a belső kertet, ahol a tervek szerint nyitott rendezvénytér működhet.
A jövő év tavaszára teljesen befejeződő kiemelt projekt 1 497 246 126 Ft támogatást nyert. Az egyházmegye számára nagy öröm, hogy létrejön egy új, hitéleti, turisztikai és kulturális intézményrendszer, amely a püspökség eredeti hivatásának szolgálatában áll, ugyanakkor képes megfelelni a 21. század magas szintű idegenforgalmi és turisztikai elvárásainak is. A felújított épületek, az újonnan megnyíló terek, a láthatóvá váló műkincsek tovább gazdagítják a megyeszékhely történelmi örökségét és a Dóm tér környéke ismét a város meghatározó kulturális és spirituális központja lesz. Mindez találkozik azzal a szándékkal, hogy az egyház reményt nyújtson az embereknek, és megmutassa, hogy a jövőt építi.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria