Az elismeréseket kedden – a névadó jelenlétében – Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök és Kozma Gábor, a Gál Ferenc Főiskola rektora adta át a kitüntetetteknek.
A Báró Gelsey Vilmos-díjjal kitüntetett Németh Emma szociális testvér, szerzetes közgazdász diplomáját Budapesten szerezte, majd ugyanitt doktorált 1985-ben. Jelenleg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkárságának gazdasági főtanácsadója. Az 1990-es évek második felétől segíti az egyházak, szerzetesrendek, egyházi intézmények munkáját. A püspöki konferencia megbízásából számtalan jogszabálytervezet és köznevelést érintő tervezet véleményezését végezte. Szaktudását az egyház-finanszírozással kapcsolatos munkákban kamatoztatja, és részt vesz az egyházi szociális és köznevelési intézmények egyenlegrendezésével kapcsolatos kormányzati egyeztetéseken. Oktatói tevékenysége mellett szakértőként dolgozott a szentszéki–magyar vegyesbizottságban, az egyházi oktatás-finanszírozás rendszerének kimunkálásában.
Farkas István („Lupus atya”) piarista szerzetes, matematika-, fizika-, technika- és hittanszakos tanár 1967-ben érettségizett a kecskeméti Piarista Gimnáziumban, és ugyanebben az évben lépett be a rendbe. 1976-ban pappá szentelték, majd három tanári diplomát szerzett. 1992–96 között a Katolikus Iskolák Főhatóságában a katolikus általános iskolák főigazgatójaként dolgozott. Több gimnáziumban tanított, 2002-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadója, jelenleg a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola szakmódszertantanára, és a Nyugat-magyarországi Egyetem mosonmagyaróvári karán egyetemi lelkész.
1990-től részt vett a közoktatási törvény megfogalmazásában és a Nemzeti alaptanterv kidolgozásában. 1993–1994-ben kidolgozta a katolikus kerettantervet, melyet jelenleg mintegy félezer iskola használ. Farkas István jelenleg is a Miniszterelnökség oktatáspolitikai tanácsadója, a Nemzeti Együttműködési Alap Tanácsának alelnöke.
Gelsey Vilmos – a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke és az UniCredit Bank AG vezető tanácsadója – tavaly, a Szeged-Csanádi Egyházmegye a nevét viselő pedagógiai intézetének alapításakor hozott létre díjat a keresztény nevelés ügyéért elkötelezett, kiemelkedő munkát végző pedagógusok vagy oktatási intézményekben dolgozó gazdasági szakemberek elismerésére. A díjnak két fokozata van, melyből minden évben egyet-egyet osztanak ki. A kitüntetettek az oklevél és Kovács Jenő szobrászművész plakettje, kisplasztikája mellett egy-, illetve kétmillió forint pénzjutalmat is kapnak.
Forrás és fotó: MTI
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria