Szent Rozália – akit a helyiek Santuzzának, kicsi szentnek, szentecskének neveznek – nagyon fiatalon inkább az önmegtagadást, a remeteséget választotta Krisztus iránti szeretetéből, minthogy férjhez menjen egy nemeshez. Négyszáz évvel ezelőtt, amikor megtalálták földi maradványait, megszabadította a szicíliai fővárost a pestisjárványtól.
Szent Rozália (1130–1166), a járványos betegségek ellen is védő szent emléknapját szeptember 4-én ünnepeljük. A szicíliai nemesi családban született Rozália a Palermo városára néző Monte Pellegrino hegy barlangjába vonult vissza, ahol 1166-ban halt meg, jobb kezében Krisztus feszületével. 1624-ben, a palermói pestisjárvány idején a barlangban találták meg holttestét.
Corrado Lorefice palermói érsek az ünnepségsorozat kezdetén hangsúlyozta: Palermo védőszentjének ünnepe arra készteti a város lakóit, hogy a földön járjanak és felfelé tekintsenek, ahogy Szent Rozália, a város szeretett védőszentje tette. Sinibaldi Rozália nagyszerű, szabad nő volt, aki ismerte a kort, amelyben élt, határozott és bátor döntéseket hozott. „Őrszem” volt, aki a hegyről néz le a városra, a Magasságos jelenlétében él, Isten részvéttel, irgalommal teli tekintetével – mondta beszédében Palermo érseke.
A főpásztor kitért a szicíliai fővárost sújtó „pestisekre” is: munkanélküliség, lakásválság, az egyre jobban marginalizálódó külvárosok helyzete, utcai erőszak, a veszély, hogy a város történelmi központja egyetlen nagy kocsmává válik, a fiatalok körében széles körben elterjedt új kábítószerek, korrupció, a hallgatás törvénye a maffiában, szárazság. A főpásztor hangsúlyozta, hogy a Palermóba érkezőknek fel kell mutatni a város gazdagságát, ami nem merül ki a hangulatos étkezésekben, hanem fel kell kínálni a helyi kultúra kincseit, beleértve a spiritualitást is, valamint meg kell velük ismertetni a mediterrán fővárosban együtt élő különböző kultúrák és vallások gyümölcsöző keveredését.
Ferenc pápa üzenetet küldött Corrado Lorefice palermói érseknek a szicíliai főváros védőszentje, Szent Rozália földi maradványai megtalálásának és a város pestisjárványtól való megszabadításának 400. évfordulója alkalmából. Arra kérte a híveket, hogy
a kicsi szent hitről és irgalmas szeretetről tett tanúságát tegyék evangéliumi életstílusukká és példáját követve legyenek a remény világítótornyai.
Méltatta a 12. században nemesi családban született szent apostolnő alakját, kiemelve, hogy Szent Rozália habozás nélkül vállalta a magány megpróbáltatásait, lemondott a világ gazdagságáról és a remeteséget választotta Krisztus iránti szeretetéből fakadóan. Életét a kereszt jelölte meg, mint ahogy minden korban folyamatosan megjelöli a keresztények életét.
De a keresztények mindig szeretnek, még olyan körülmények között is, amikor a szeretetet nem értik meg, vagy éppen elutasítják – hangsúlyozta Ferenc pápa, hozzátéve, hogy még ma is az árral szemben mennek, akik Krisztust követik, és
ők arra kaptak meghívást, hogy magukévá tegyék az evangélium logikáját, amely a remény; szívükben elhatározzák, hogy helyet adnak a szeretetnek, megosztják a szeretetet azokkal, akiknek nem volt módjukban azt megtapasztalni az embereket sújtó „pestisek” miatt.
„Legyetek az új reménység világítótornya, legyetek élő közösség, amely a vértanúk vére által megújulva igazi és ragyogó tanúságot tesz Krisztusról, Üdvözítőnkről. Isten népe! A földnek ezen az áldott területén ne veszítsétek el a reményt, és ne engedjetek a csüggedésnek. Fedezzétek fel újra a csodálkozás örömét, megérezve egy Atya simogatását, aki magához hív és vezet benneteket az élet ösvényein, hogy megízleljétek az egyetértés és a béke gyümölcseit” – írta a Szentatya.
Kérte, hogy Szent Rozália példáját követve mondjanak le a feleslegesről és ne habozzanak nagylelkűen adni magukból másoknak. Legyenek lélekben erősek a kihívásokkal szemben, amelyek még mindig akadályozzák Palermo újjászületését. Tekintsenek bátran Jézusra, aki az irgalmasság és akinek szemében nem láthatatlanok népe szenvedései.
A pápa arra buzdította üzenetében a híveket, hogy készségesen hallgassanak a Szentlélekre, és terjesszék a befogadás, az irgalmasság illatát.
Bízzák Szent Rozáliára vágyaikat és törekvéseiket, kérjék őt, hogy oszlassa el a félelmeket, küzdje le a beletörődést, mert ezek megfojtják a jó gyökereit.
Legyenek Krisztus bátor tanítványai és a remény építői.
A 2024-es jubileumi évben mindennap minden zarándok számára, aki hittel lép be a szentkapun a Monte Pellegrino szent barlangjába valamint a palermói székesegyházba, ahol a Rozália ereklyéit tartalmazó ezüst urna található, teljes bűnbocsánatot nyer.
Július 15-én, a záróünnepen a hívek megújították szándékukat, hogy együtt járnak az úton, ennek jeleként héberül, arabul, románul, tamilul, kínaiul és ukránul is hangzottak el könyörgések a szentmisén, amelynek főcelebránsa Pietro Parolin bíboros államtitkár volt.
Parolin bíboros a zsúfolásig megtelt székesegyházban a szicíliai vértanúkra emlékezett szentbeszédében, akik Krisztus bátor tanúiként elvetették a kereszténység magját a szicíliai egyházban. Különösen termékeny mag volt Szent Rozália, akinek tanúságtétele sok gyümölcsöt hozott.
A szentség, amelyre meghívást kaptunk, nem mozdulatlan erkölcsi tökéletesség, hanem a kapcsolat dinamikája, nem csupán jónak kell lenni, hanem mindenekelőtt magának Istennek az életét megtapasztalni – mondta, és emlékeztetett arra, amikor 1624-ben Szent Rozália ereklyéit körmenetben vitték körbe a városban, amely így megtisztult és megszabadult egy súlyos pestisjárványtól. Korunk pestiseiről szólva megemlékezett az igazságosság mártírjairól, köztük a Don Giuseppe Puglisiről. „A palermói egyház még most is figyelemmel kíséri az igazságosság és a törvényesség kultúráját előmozdító folyamatokat és utakat, együttműködve a város szövetében működő és a térségben jelen lévő számos egyesülettel, hogy segítsen az embereknek leküzdeni azt a mentalitást, amely néha a törvényességgel való szembehelyezkedés veszélyét hordozza magában" – mondta a bíboros. Hozzátette: együttműködéssel, önzetlenséggel és nagylelkűséggel biztonságossá tehetik a várost, gondoskodva az új szegényekről, hűen a vendégszerető közösségük hagyományaihoz.
Forrás: Vatikáni Rádió; Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria