Vízi Elemér 1974. február 24-én született Csíkszeredában. 1980–1992 között Csíkdánfalván végezte az általános iskolát, illetve Gyulafehérvárott a középiskolát. 1992–94-ig a gyulafehérvári hittudományi főiskolán tanult filozófiát, majd 1994–98-ig a németországi Freiburgban teológiát. 1998–2000-ig szentelési előkészületként hat hónapot töltött Griesben Jálics Ferencnél, majd pasztorális gyakorlatot, illetve továbbképzést végzett Székelykeresztúron, St. Peter im Schwarzwaldban, végül diakónusként szolgált Sepsiszentgyörgyön.
Csíkdánfalván szentelték pappá 2000. július 30-án. Ezt követően 2003-ig Gyulafehérvárott érseki titkárként szolgált. 2003. szeptember 15-én lépett be a szegedi jezsuita noviciátusba, ahol fogadalmait 2005. szeptember 6-án tette le.
2005–2006-ban a kanadai Toronto melletti Guelphben vett részt a Regis College kilenc hónapos lelkivezetés-képzésén. 2006–2007-ben a novíciusmester sociusa (helyettese) Budapesten, majd 2008 óta a Manréza Lelkigyakorlatos Ház igazgatója Dobogókőn.
2010 óta vezeti az Ignáci Lelkiségi Központot. A lelkigyakorlatok kísérése és a lelkivezetés mellett a személyesen kísért lelkigyakorlatok kultúrájának meghonosítása képezte szolgálatának fő irányát. 2011-től többedmagával elindította és vezeti a lelkigyakorlat-kísérő- és lelkivezető-képzést.
2013–14-ben végezte el terciáját Dublinban, a képzési időszakból két hónapot Nepálban, Katmanduban töltött. 2014 óta a provinciális sociusa. 2015-ben tette le ünnepélyes fogadalmait. Jelenleg a magyar provincia küldötteként a rend október 2-án kezdődött 36. általános gyűlésén vesz részt Rómában.
Vízi Elemér papi jelmondata: „Mindent Isten dicsőségére.” (1Kor 10,31)
Jezsuita hivatásáról így vall: „Jezsuitának lenni ajándék és úton levés a szemlélődés és a cselekvés, a részletek és az egész, a vágy és az egyetemes küldetés találkozásában. Egy lelkiség, mely arra hív meg, hogy a szabadságom kibontakozzon, és ezáltal egyre jobban tudjak kapcsolódni Jézus Krisztushoz, ő legyen a valóság az életemben, aki mindent áthat és formál. Meghívás a mélységre és a határokra, miközben az adottságok és hiányok, az egyén és a közösség, a személyes út és az intézményes struktúra kölcsönössége rengeteg gazdagságot és feladatot kínál – Isten nagyobb dicsőségére.”
* * *
A provinciális feladata
A jezsuita rend rendtartományokra, provinciákra tagolt, amely általában egy-egy országot fed le. A magyar provincia sajátossága, hogy határon túli szolgálatokban is jelen van. A provinciát a hat évre kinevezett provinciális vezeti, kinevezése nem meghosszabbítható. A tartományfőnök a rendi közösség és szolgálata egyszemélyi vezetője, akinek munkáját a konzultus segíti.
A provinciális kinevezési folyamata
A többlépcsős folyamat első részében a helyi közösségekben a rendtagok beszélgetésekben és imában fogalmazzák meg az új provinciális „arcélét”, azaz, hogy milyen kihívásokat látnak a következő évekre, és milyen adottságokkal kell az új vezetőnek rendelkeznie. Miután ezt leírták és elküldték a provinciálisnak, tőle az egyes jezsuiták külön kapnak megszólítást, hogy a közösen végzett reflexió alapján egyénileg is fontolják meg és imádkozzák át, hogy melyik három szerzetestársukat javasolják az új provinciálisnak. Ezen javaslatokból alakul ki a „terna”, vagyis az a három név, amelyet imádságos közösségi megfontolás után javasol egy provincia az általános rendfőnöknek (páter generális), hogy – tanácsadói segítségével – közülük válassza ki az új tartományfőnököt.
Forrás és fotó: Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria