Az előadás elején Buda Péter, az egri Érseki Papnevelő Intézet rektora köszöntötte a jelenlévőket és az előadót.
Pápai Lajos püspök életútjának ismertetésében elmondta: teológiai tanári, lelkipásztori tevékenysége mellett 1991-től 25 éven keresztül állt a Győri Egyházmegye élén. Számos tudományos munkája jelent meg, kutatási témái között szerepel – miként az előadás címe is mutatja – a katolikusság és a zsidóság kapcsolata.
Ez azért is fontos, mert az Egyház kétezer éves története során előfordultak olyan időszakok, melyeket igyekeznek az Egyház lejáratására, hiteltelenítésére használni – mondta a rektor. – A 20. század egyik legfájóbb rágalma, hogy az Egyház antiszemita, és passzívan viselkedett a holokauszt idején. Ennek az időszaknak a pápája XII. Piusz.
Pápai Lajos előadásában, kutatásai előzményeit ismertetve, elmondta: korábban már jelent meg ebben a témában összegzés, több téves és rosszindulatú monográfiára reagálva. XII. Piusz pápát 1958-ban történt halálakor milliós tömeg gyászolta. Óriási tisztelet övezte, mivel százezreket mentett meg a pusztulástól és az üldöztetéstől. A világ vezetői is elismerték XII. Piusz pápa életmentő tevékenységét, bátorságát; el is indult a boldoggáavatási eljárás. Röviddel ezután baloldali támadások érték személyét, azt állítva, hogy XII. Piusz tétlenül asszisztált a borzalmakhoz. Sértett klerikusok, külföldre menekült nácik és a Szovjetunió, a kommunista blokk megbízottjai minden eszközt megragadtak, hogy életművét hamis színben tüntessék fel.
Előadásában a nyugalmazott győri megyéspüspök pontos időrendben ismertette az eseményeket és bemutatta a személyeket, akik kitartóan igyekeztek a katolikusellenesség gondolatát ébren tartani a pápa személyén keresztül.
Pápai Lajos püspök március 2-án az egri Líceum kápolnájában elhangzott előadásának teljes anyaga hamarosan elérhető lesz a Szent István Televízió Youtube-csatornáján.
Szöveg: Bérczessy András
Fotó: EKKE/Szántó György
Forrás: Egri Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria