A zárónyilatkozat szerint a Szentatya beszédében a „föld, munka, otthon” irányvonalat jelölte ki. Világos és határozott szavai nem hagytak teret kettős értelmezésnek, megerősítették, hogy a szegények iránti aggodalom áll az evangélium középpontjában. A dokumentum kiemeli a pápától kapott testvéri és szeretettel teli fogadtatást, és hangsúlyozza, hogy a föld, munka, otthon elidegeníthetetlen emberi jogok, a személyek és méltóságuk velejárói, amelyeket biztosítani kell és tiszteletben kell tartani. Olyan igények ezek, amelyek támogatásra találnak az egyház társadalmi tanításában.
A multinacionális vállalatok óriási hatalma a pusztítás szimfóniájának első hegedűse. Az általuk végzett pusztítást az erőszak, a kábítószerkereskedő maffiák, a fegyver- és emberkereskedelem, a mezőgazdasági-ipari spekuláció és a bányászati erőforrások válogatás nélküli kihasználása jellemzi, amely a földművelők és az őslakos népek elnyomását eredményezi, ezáltal megteremti a szegénységet és a kiselejtezés kultúráját – olvasható a népmozgalmak találkozójának zárónyilatkozatában. A szervezetek azt kérik, hogy a jelenlegi, a haszonszerzést az emberi lény fölé helyező, fosztogató gazdasági rendszerben keressük a társadalmi egyenlőtlenség és kirekesztés strukturális okait.
A dokumentumban a népmozgalmak küldöttei szolidaritásukról biztosítják a palesztinokat és a kurdokat a Közel-Keleten. Kritikával illetik a világhatalmak beavatkozását, a nők és a bevándorlók peremre szorítását és kihasználását, elítélik a gyermekek és a fiatalok magukra hagyását.
Ha a gyermekeknek nincs gyermekkora, ha a fiataloknak nincsenek tervei, akkor a Földnek nincs jövője – hangsúlyozzák a vezetők. – Azok a kirekesztettek, elnyomottak és szegények, akik nem nyugszanak bele helyzetükbe és jól megszervezetten lépnek fel, szembe tudnak nézni a világ mai kaotikus helyzetével.”
A környezetszennyezésről és a klímaváltozásról kiadott legutóbbi adatok, valamint a természeti katasztrófák előrejelzése a bizonyíték arra, hogy a telhetetlen fogyasztás és a felelőtlen ipari tevékenység ökológiai katasztrófához vezethet. Nem lehet megállni az önsajnálatnál – hívják fel a figyelmet a népi mozgalmak vezetői.
Nyilatkozatukat zárva kiemelik, hogy meg kell ismertetni Ferenc pápa üzenetét a világgal. „Föld, fedél és munka – szent jogok. Egyetlen dolgozó se legyen jogok nélkül. Egyetlen család se maradjon otthon nélkül. Egyetlen földműves se legyen föld nélkül, egyetlen nép se terület nélkül.”
Szöveg és fotó: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria