„Nagyon fontos, hogy a zene minél több embert elérjen Jeruzsálemben, és szerves része legyen a helyi keresztény közösség életének.” Dzsamil Freidzs (Jamil Freij), a kusztódia jeruzsálemi Magnificat Intézetének tanára beszélt a Szentföldi Ferences Kusztódia sorozatában hivatásáról és a zene iránti odaadó szeretetéről.
A jeruzsálemi Óváros keresztény negyedében nőtt fel – egyike az „élő köveknek”: azoknak az embereknek, akik aktívan részt vesznek a szentföldi kusztódia mindennapjaiban.
Dzsamil már gyerekként megismerte a helyi ferenceseket: tízéves korában íratták be a szülei a Magnificat Intézetbe, abba a zeneiskolába, amelyet Armando Pierucci OFM alapított. Később reneszánsz és barokk ének szakon végzett a vicenzai konzervatóriumban, a Magnificat Intézet partnerintézményében, majd visszatért Jeruzsálembe, ahol többek között szolfézst és hangképzést tanít, valamint a Yasim kórust vezeti. Dzsamil története annak a példája, hogyan válhat a zene a nevelés és a növekedés eszközévé, hogyan lehet erős kötelék a helyi egyház és a fiatal hívek között.
„Én a zene révén kötődöm a kusztódiához” – magyarázza Dzsamil, aki maga is zenészek gyereke, zeneszeretetét édesapjától és nagyapjától örökölte.
„2014-ben kezdtem el projektkoordinátorként a Magnificatban dolgozni. Aztán megkértek, hogy tanítsak szolfézst, mert nincs elég arabul beszélő tanár, amire pedig az óvárosi diákoknak szükségük lenne.” Dzsamil lelkesen elfogadta a pozíciót, tisztában volt vele, milyen sokat jelent, ha tovább tudja adni a zene szépségét a közösséghez tartozó fiataloknak.
„Szeretem a kórusvezetést, mert így kapcsolatot tudok teremteni a diákokkal. Az a célom, hogy segíthessek a körülöttem lévő közösségnek, különösen azoknak, akik az Óvárosban élnek. Mert Jeruzsálemben nagyon nehéz a zenével kapcsolatos szabadidős tevékenységet találni a gyerekek és a tizenévesek számára.”
Dzsamil mindennapjai arról szólnak, hogy a fiataloknak lehetőséget kínáljon a növekedésre, az önkifejezésre a zene révén.
Tisztában van azzal is, mekkora erő rejlik a zenében, amely megteremti az egységet, és a valahova tartozás érzését jelenti sokak számára.
„Úgy látom, a zene nagyon fontos része a helyi közösség életének. Nemcsak az arab, hanem a klasszikus zene is. Nagyon fontos, hogy a zene elérjen minél több embert Jeruzsálemben, és lényegi részévé váljon az életüknek.”
Dzsamil szilárdan hisz abban, hogy a zenének nevelő ereje van – olyan művészet, amely gazdagítja az emberek életét. A Magnificat Intézetben végzett munkája révén terjeszti a zene szeretetét a fiatalok között, lehetőséget nyújt számukra a személyes növekedésre, fejlődésre, és erősíti a köteléket a helyi egyház és a hívek között.
A Szentföldi Ferences Kusztódia Facebook-oldalán egy reelst is közzétettek Dzsamilról, melyet ITT lehet megtekinteni.
Forrás és fotó: Custodia.org
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria