Rómába költözött az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa

Kitekintő – 2024. június 26., szerda | 13:35

53 évig Svájcban: eleinte Churban, majd 47 évig St. Gallenben volt az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) székhelye. Pietro Parolin bíboros-államtitkár június 20-án áldotta meg a szervezet új központját Rómában, a Via della Pigna 13. szám alatt.

A Maffei Marescotti-palotában alakították ki a CCEE új irodáit, melyeket Pietro Parolin bíboros áldott meg. Jelen volt Robert Francis Prevost, a Püspöki Dikasztérium prefektusa; Paul Richard Gallagher érsek, a vatikáni „külügyminiszter”, és azon dikasztériumok prefektusai, amelyekkel a szervezet szorosan együttműködik, valamint a Szentszékhez delegált nagykövetek. Szintén részt vett a megnyitón Mariano Crociata püspök, a COMECE elnöke; Noël Treanor, az Európai Unió apostoli nunciusa; a COMECE teljes elnöksége; St. Gallen önkormányzatának és egyházközségének delegációja.

Német László belgrádi érsek, a CCEE alelnöke, Gintaras Grušas vilniusi érsek, a CCEE elnöke és Matteo Zuppi bíboros, bolognai érsek

Gintaras Grušas CCEE-elnök beszédében hangsúlyozta, az új, római központ révén erősíteni szeretnék az európai püspökök együttműködését egymással és a Szentszékkel, illetve tanácsadói kapcsolatokat kialakítani a különböző területek szakértőivel. Megköszönte a svájci püspököknek és különösen is a St. Galleni egyházközségnek a közös éveik során nyújtott támogatást és befogadást.

A központ áthelyezése – emlékeztetett Parolin bíboros – nem kisebbíti a CCEE szerepét, sajátos hivatását Európa egyházi életében, inkább lehetőséget jelent arra, hogy még szorosabb szálak kössék össze a püspöki konferenciákat és az Apostoli Szentszéket; hogy folyamatos párbeszédben lehessenek a Római Kúria dikasztériumaival. Az elsődlegesen pasztorális jellegű CCEE most szinodális arcot ölt, vagyis egy olyan Egyház arcát, amelyik az evangéliumi Igazság igéjétől kezdve napjaink embereihez is eljut, Krisztus jelenléte világosítja meg és tartja fenn. Végül a bíboros-államtitkár hozzáfűzte: az európai püspökök közelsége a pápához és a szentszéki dikasztériumokhoz új hajtóerőt jelenthet a pasztorációban és az ökumenében, különösen a jubileum évében, valamint a szinodális úton.

Fordította: Verestói Nárcisz

Forrás és fotó: CCEE.eu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria