Incze Mózes festette meg Bódi Mária Magdolna portréját a boldoggá avatásra

Kultúra – 2025. március 14., péntek | 18:15

Bódi Mária Magdolna portréját – a második világháború idején vértanúhalált halt fiatal lány közelgő boldoggá avatása előtt – Incze Mózes festőművész örökítette meg. Az alkotás nem csupán egy arcot tár a szemlélő elé, igyekszik Magdi élettörténetét, hitvallását is érzékeltetni.

Az április 26-i boldoggá avatásra készülve a Veszprémi Főegyházmegye igyekszik méltó módon kifejezni tiszteletét Bódi Mária Magdolna előtt. A liturgiában a boldoggáavatási szertartás egyik legmeghatóbb pillanata, amikor a pápa különleges megbízottja felolvassa a boldoggá avatást elrendelő pápai brévét, majd az új boldog képét leleplezik és elhelyezik ereklyéjét az oltár mellett.

Ezt a portrét, amely kimondottan a boldoggá avatásra készül, „standard” képnek nevezik. A standard képpel kapcsolatos elvárás, hogy legyen művészi, szólítsa meg a jelenkor emberét, legyen üzenete, valamint adja vissza az ábrázolt boldog karizmáját.

Milyen érdekes, hogy Magdi is azt mondta: „Akit szeretünk, azt a szemünk elé kívánjuk állítani, mert így könnyebb rá gondolnunk. Ezért készítünk még a jó Istenről is képet. (…) A szép kép előtt még az is jobban tud imádkozni, aki különben nem tudna…”

Egy portré elkészítése mindig egyfajta párbeszéd a modellel – de mi történik akkor, ha a festő már nem találkozhat személyesen alanyával? Incze Mózes, Magdi portréjának festője erről így vallott: „Mindig izgalmas feladat az arc mögött megkeresni az embert, és hagyni a személyiség fényét visszahatni, követni a külső és belső fény egymást keresését. Különös esete egy portré megfestésének, amikor már nem találkozhat modelljével a festő.” Ebben az esetben a művész régi fotókra, leírásokra és a megrendelők által összegyűjtött jellemző vonásokra hagyatkozhat. Ez a fajta alkotói folyamat túlmutat a hagyományos portréfestésen, hiszen nemcsak a megjelenített személyt, hanem az őt körülvevő hitet és tiszteletet is meg kell ragadnia – mondta el a festőművész.

Bódi Mária Magdolna élete és mártíromsága sokakat megérint. Incze Mózes alkotásával nemcsak egy fiatal lány vonásait örökítette meg, hanem azt a belső elhivatottságot is, amely Magdi életét meghatározta. Ha ezt megérzi az alkotó, akkor „már csak meg kell festeni a képet” az egyedi arcról, úgy, hogy legyenek benne részletek, amelyek miatt „mindenkinek fontos lesz a tekintetével kapcsolódni…”

„Nézzük meg figyelmesen az arcokat, hisz tudjuk, kinek a képére teremtődtünk” – hangsúlyozta Incze Mózes, akinek festménye méltó tisztelgés Bódi Mária Magdolna élete és hite előtt. Egy műalkotás, amely egyszerre személyes és egyetemes, s amelyet minden szemlélő saját lelkének tükrében értelmezhet.

*

Incze Mózes Baróton született 1975-ben. 1994-ben a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum diákjaként érettségizett, murális festő szakon. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen 2000-ben vette át diplomáját. 2023-ban Munkácsy Mihály-díjban részesült.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria