A pápa a most zajló háborúkkal kapcsolatban kifejezte aggodalmát az eszkaláció lehetősége miatt. Péteri szolgálatáról való esetleges lemondása egyelőre még nem áll gondolatai középpontjában – mondta a Szentatya, és bejelentette, hogy augusztusban Polinéziába utazik, illetve az év végén felkeresi szülőhazáját, Argentínát.
Az olasz nyelven január 14-én közzétett összefoglaló alapján a Vatikáni Rádió magyar nyelvű szerkesztősége több részletben ismerteti Ferenc pápa interjúját.
A pápa két év után immár másodszor adott interjút a népszerű olasz kereskedelmi csatornának. Fabio Fazio műsorvezető és a tévéstúdióban helyet foglaló közönség nagy szeretettel, felállva és tapsolva köszöntötték a Szentatyát, aki a Szent Márta-házból, a dolgozószobájából válaszolt, háta mögött a jól ismert és a pápa által nagy tisztelettel övezett Csomóoldó Boldogasszony festménye volt látható.
Ferenc pápa most beszélt először nyilvánosan a Fiducia supplicans kezdetű dokumentumról, a Hittani Dikasztérium nyilatkozatáról, amely tartalmazza a szabálytalan helyzetű párok megáldásának feltételeit. Mint ismeretes, a nyilatkozat szövege az elmúlt hetekben világszerte számos vitát váltott ki.
Az erre vonatkozó kérdésre a pápa így válaszolt: „A döntés meghozatalának pillanatában meg kell fizetned a magányosság árát, és olykor a döntéseket nem fogadják el, de a legtöbbször, amikor a döntéseket nem fogadják el, azért van, mert nem ismerik a témát. Én azt mondom, hogy ha neked nem tetszik ez a döntés, akkor menj, és beszélj róla; mondd el a kételyeidet, folytass testvéri vitát, és így lehet előbbre jutni. Akkor áll fenn veszély, hogy ha azt, ami nem tetszik, a szívembe zárom, és így ellenállás alakul ki bennem, és rossz következtetéseket vonok le. Ez történt ezekkel a legutóbbi, mindenki megáldásáról szóló döntésekkel” – fejtette ki a Szentatya.
Majd hozzátette: „Az Úr megáld mindenkit, mindenkit, mindenkit, aki eljön hozzá.
Az Úr megáldja mindazokat, akik alkalmasak a keresztség szentségének felvételére, vagyis minden embert.
De azután az embereknek beszélgetésbe kell bocsátkozniuk az Úr áldásával, és meg kell látniuk, hogy mi az az út, amelyet az Úr javasol nekik. Nekünk pedig kézen kell fognunk őket, és segítenünk kell nekik ezen az úton, nem pedig eleve elítélni őket. Ez az Egyház lelkipásztori munkája. Ez egy nagyon fontos feladat a gyóntatók számára” – állapította meg a pápa, hangsúlyozva, hogy mindig arra biztatja a gyóntatókat: mindent bocsássanak meg, és bánjanak nagy jósággal az emberekkel, mint ahogy az Úr bánik velünk. Ha a gyóntatók segíteni akarnak az embereknek, akkor beszéljenek velük, és segítsenek nekik továbbhaladni az úton, de adjanak feloldozást mindenkinek – mondta Ferenc pápa, majd egy vallomást tett: „Ötvennégy év óta vagyok pap – öreg vagyok –, és ez alatt az ötvennégy év alatt csak egyszer tagadtam meg a megbocsátást, az illető képmutatása miatt.”
A Szentatya hangsúlyozta, hogy mindig mindent megbocsátott, de azzal a tudattal, hogy az illető újból visszaeshet a bűnbe. De az Úr mindig megbocsát nekünk. Segíteni kell, hogy a gyónó ne kövessen el újból bűnt, vagy kevésbé essen vissza, de mindig meg kell adni a feloldozást.
A pápa utalt Luis Pascual Dri argentin kapucinus szerzetesre, aki nagy gyóntató, és akit a legutóbbi konzisztóriumon, tavaly szeptember 30-án bíborossá kreált. Ő egy „bőkezű megbocsátó” – mondta róla Ferenc pápa. Felidézte, hogy a kapucinus szerzetes egyszer felkereste őt a Buenos Aires-i püspöki palotában, amikor ő az argentin főváros érseke volt, és feltárta előtte kételyét: „Figyelj, Jorge, van egy problémám, túl sokat bocsátok meg, és néha úgy érzem, hogy ez nem jó.” „És mit csinálsz olyankor, Luis?” „Elmegyek a kápolnába, és bocsánatot kérek az Úrtól: »Uram, bocsáss meg, túl sokat bocsátottam meg, de te voltál az, aki rossz példát mutattál nekem!«” – mondta a szerzetes. A pápa most hozzáfűzte:
Ez igaz, mindent meg kell bocsátanunk, mert ő megbocsátott nekünk. Ő mutatta nekünk ezt a »rossz példát«.”
Ferenc pápa az interjúban kifejtette: az Egyháznak van egy „szívélyes dimenziója”, vagyis mindenkit befogad, mindenkinek otthona. Ezt maga az Úr mondja a királyi menyegzőről szóló példabeszédben, amely olyan nagyon tetszik a pápának. Fel is idézte a beszélgetésben Máté evangéliumának ezt a részét: a király, amikor a fia esküvőjére a vendégek nem jöttek el, mert mindenki a saját érdekei után ment, azt mondja szolgáinak, hogy „Menjetek ki az útkereszteződésekre, s akit csak találtok, hívjátok a menyegzőre” (Mt 22,9). „Hozzatok el mindenkit, jókat és rosszakat, egészségeseket és betegeket, fiatalokat és öregeket… – folytatta saját szavaival a Szentatya. –
Mindenkit. Ez az Úr meghívása.
És mindenki a maga terhével jön, mert mindenkinek megvan a maga gondja, és az Úr azt mondja: „mindenki”. Ezt az Úr mondja, nem én. A probléma az, amikor mi elkezdünk válogatni: ezt igen, ezt nem… Tegye ezt az Úr. Mi, mindannyian bent, azután majd meglátjuk” – mondta közvetlen szavakkal a pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria