A program közös zsolozsmával vette kezdetét, amit Németh István előadásai követtek.
A püspöki titkár először arról beszélt, hogy az ember a saját valóságát és jelenét szemlélve nosztalgikusan gondol arra, hogy „régen minden másabb volt”, kiváltképp a család és az Egyház esetében. Ezt a problémafelvetést igyekezett párhuzamba állítani a Szentírásban található – mai korhoz hasonló – szituációkkal és az azokra adott megoldási javaslatokkal. Ennek kapcsán kijelenthető, hogy
van reményünk, hiszen ahogyan az ószövetségi írásokban is láthatjuk: vissza tudunk fordulni az Istenhez.
Németh István – Jeremiás, Ezekiel és Jónás próféta könyveit vizsgálva – arra hívta a résztvevőket, hogy nézzék meg, milyen volt a zsidó nép élete a babiloni fogság előtt, a fogság alatt és a fogság utáni időszakban.
A fogság előtt a zsidó nép Istentől való eltávolodása volt az indíték, amely krízisbe vitte őket. Ez a tapasztalat is arra mutat, hogy van reményünk, mivel nem a külső erők visznek minket krízisbe, hanem sokszor mi magunkat. Vajon hogyan állunk a családi életünkkel és az Istennel való kapcsolatunkkal? – tette fel a kérdést az előadó.
A fogság alatt megmaradt egy kis csoportja a népnek azért, hogy tanúságot tegyen mindenki számára az Úrról: van reményünk!
Ma lehet, hogy kevesen vagyunk, de van feladatunk: tanúskodnunk kell az Istenről, a helyes családi életről.
Továbbá ennek a kis csoportnak a fogság alatt Jeremiás szerint a békességet és egyetértést kell előmozdítania azon a helyen, ahol él. „Van reményünk”, mert a béke embereivé tudunk válni a saját környezetünkben” – erősítette meg Németh István.
A lelkinap résztvevői közösen megvizsgálták, hogy a fogság után hogyan indult el újból az élet. Látható volt, hogy az Úr adott lehetőséget a népnek az új életre. „Van reményünk!”, hiszen újjá tudunk születni – fejtette ki a püspöki titkár.
Nekünk kell nyitottnak lennünk az Istenre, hogy ő hogyan szeretne minket újból életre támasztani: a családunkban és az egyházközségben is.
Az előadás során István atya kitért a fogság utáni élet során egy másik érdekes tényre. Jónás könyvéből a tengerészek példáján látható, hogy nem csak a zsidók körében működik az Isten. Ez most is így van. „Van reményünk!”, hiszen az Úr van annyira hatalmas, hogy a katolikus egyházon kívül is tud munkálkodni, és ott is tud óriási csodákat végbevinni, erre pedig rá tudunk csodálkozni – hangsúlyozta.
Végezetül pedig arra mutatott rá szintén Jónás könyvéből a niniveiek példája alapján, hogy
mindenki számára adott a visszatérés lehetősége, de ehhez nekünk is tevékenykednünk kell, hogy mások meghallják a megtérésre felszólító igét,
és az Isten működik bennük, hogy ténylegesen vissza tudjanak találni a helyes útra.
Ezt követően Palánki Ferenc megyéspüspök mutatott be szentmisét, amelynek prédikációját is Németh István atya mondta. Ezt ITT lehet meghallgatni a cikk végén.
Szöveg: Leiszt Máté
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria