A Katolikus Karitász Magyarország legnagyobb iskolakezdési segélyprogramját valósítja meg szeptember közepéig tartó akciójával. A segélyszervezet tízezer gyermek támogatását tűzte ki célként: köztük legalább háromszázan az orosz–ukrán háború miatt otthonukat elhagyni kényszerülő, menekült családok gyermekei, akik már hazánkban kezdik el a tanévet.
Az iskolatáska-átadások megkezdődtek, az országban elsőként Budapesten: a Katolikus Karitász Integrációs Központjának támogatott – ukrán és kárpátaljai magyar – családjai kaptak segítséget.
A sajtónyilvános eseményen a Katolikus Karitász új jószolgálati nagykövete, Herczegh Anita, Áder János volt köztársasági elnök felesége átvette megbízó levelét Veres András győri püspöktől, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnökétől.
Veres András a segélyprogram nyitórendezvényén emlékeztetett, „János evangéliumából tudjuk, hogy Isten a szeretet. XVI. Benedek pápa külön enciklikát szentelt annak a gondolatnak, hogy aki ismeri Istent, az megismerte a szeretetet”.
Aki Istenhez tartozik, az Ő gyermekének vallja magát, szeretetben él – folytatta a püspök. – Mi mindnyájan, akik igyekszünk Jézus követői lenni, törekszünk arra, hogy növekedjünk a szeretetben. Az említett enciklikában is olvashatjuk, „aki szereti Krisztust, szereti az Egyházat és azt akarja, hogy az Egyház egyre inkább Krisztus szeretetének kifejeződése legyen”.
Az MKPK elnöke hangsúlyozta, a Katolikus Karitász munkatársai az Egyházzal közösségben azért dolgoznak, hogy Isten szeretete szétáradjon a világban.
Országunkban a Katolikus Karitász a legnagyobb karitatív szervezet, amelynek hosszú időn át Mádl Dalma asszony volt a jószolgálati nagykövete. Dalma asszony elhunytával, a kegyeleti idő elteltével meghívtuk erre a szolgálatra Herczegh Anita asszonyt, aki elsőre igent mondott – mondta el Veres András.
Hozzátette, minden közösségnek kell, hogy legyen arculata és biztos, hogy nem az a helyes, ha az Egyház vagy annak karitatív szervezete arculatát csupán papok, püspökök adják, hiszen vannak olyan civilek, akik Krisztus tanúságtételét akarják képviselni a világban, megmutatni, hogy Isten a szeretet, és azt, hogy mindnyájan ebből élünk. „Tudjuk, hogy Anita asszony férjével, Áder Jánossal együtt létrehozta a Covid-árvák számára a Regőczi Alapítványt, s ennek Európa-szerte is híre ment, mi pedig örülünk ennek, valamint biztosak vagyunk abban, hogy az alapítvány célkitűzéseiben a Katolikus Karitász is segíteni tud országos szervezete révén. Hálásan köszönjük, hogy Anita asszony elfogadta a felkérést.”
Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, a Katolikus Karitász elnöke a rendezvényen arról beszélt, hogy az evangélium – amelyben Jézus történetét olvassuk –, jóhírt, örömhírt jelent, s ahol békesség, szeretet van, ott tudják ezt az örömhírt befogadni az emberek, hogy formálja és alakítsa az életüket.
A katolikus ember számára a tevékeny szeretet nem választható, hanem kötelező parancs, senki nem vonhatja ki magát alóla. Közös feladatunk, hogy a jótettek által megújítsuk a világot, és szabadítsuk fel Jézus akarata szerint. Kovásszá kell válnunk a világban, s a Katolikus Karitász jót cselekedve hitelesen tesz tanúságot az evangéliumról, amelyet próbálunk megélni mindannyian – fogalmazott a püspök.
Fontos, hogy a világ felismerje, van, akihez odafordulhat, ahol segítségre, szeretetre talál, van olyan hely, ahol fontos az ő baja, panasza, keserűsége, szomorúsága. Ezért kell, hogy a Karitász a világ elé lépjen, megmutassa magát. Meg kell erősödjünk abban, hogy tudatosan akarjuk formálni a világot, vállalva a kereszténységünket – mondta Spányi Antal.
A Katolikus Karitász elnökének beszéde után Veres András az MKPK nevében átadta a jószolgálati nagyköveti megbízólevelet Herczegh Anitának, a következő szavakkal: „Egy nagy család édesanyjává válik, legyen számukra példakép.”
A következőkben Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója Anita asszonynak átnyújtott egy karitászöltözetet, mint mondta, a szolgálat „munkaruháját”.
Herczegh Anita rövid beszédében megköszönte a felkérést, s elmondta, a nagykövetek rendszerint egy országot képviselnek a nemzetek nagy közösségében, s a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete is ezt teszi: a szeretet, a szolidaritás, az egymásra figyelés országát képviseli. „Jöjjön el a te országod – imádkozzuk nap mint nap, ez a cél lebeg a szemünk előtt.”
Anita asszony az előbbiekhez hozzátette: „Az élet úgy hozta, hogy Mádl Dalma asszonyt régóta ismerhettem, kétszer lehettem utóda: egyszer mint a férje után a későbbiekben következő köztársasági elnök hitvese, s most mint a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete.”
Herczegh Anita megemlékezett Dalma asszonyról, aki, mint mondta, szeretetteljes, másokra figyelő ember volt, „gondoskodó nagymama”, aki így vallott önmagáról: „egy asszony vagyok a sok közül”. Korzenszky Richárd bencés szerzetes mondta róla: „Nem lehajolt az elesettekhez, hanem felemelte őket, és nem irgalmat gyakorolt, hanem szeretetet sugárzott.”
Büszke vagyok, hogy Dalma asszony utóda lehetek, és azon fogok munkálkodni, hogy hasznos segítség legyek jószolgálati nagykövetként – zárta beszédét Herczegh Anita.
Az iskolatáskák átadása előtt Écsy Gábor arról tájékoztatta a sajtó képviselőit, hogy az augusztus 3-án meghirdetett, a rászoruló családokat segítő „Legyen öröm az iskolakezdés” elnevezésű program meghallgatásra talált.
Az elmúlt időszakban közel ötezren támogatták pénzzel, tárgyi adományokkal (iskolai eszközökkel) a programot.
16 egyházmegyében, több mint 800 településen indul most el az adományok szétosztása. Augusztus 31-én Kárpátalján, majd Nyíregyházán adnak át iskolatáskákat.
Idén a támogatottak köre bővült – folytatta Écsy Gábor –, hiszen a február óta dúló háború rengeteg ember életét felforgatta, számos, Ukrajnából elmenekült családot tudtunk támogatni, akár nyári táborainkkal, akár most az iskolakezdési segélyprogram keretén belül.
A fővárosi rendezvényen a következőkben Herczegh Anita jószolgálati nagykövet közreműködésével kiosztották az iskolatáskákat a többségében ukrán családokból származó gyerekeknek, valamint a jelen lévő kárpátaljai magyar fiataloknak.
Az eseményen részt vett Tóth Tamás, az MKPK titkára is.
A szeptember közepéig tartó segélyprogramba továbbra is be lehet kapcsolódni a 1356-os adományvonal hívásával (egy hívás 500 forint támogatást jelent) vagy online adományozással a Karitász honlapján keresztül.
A Katolikus Karitász központi bankszámláján is várja az adományokat „iskolakezdés” megnevezéssel (Raiffeisen Bank 12011148-00124534-00100008), illetve tárgyi adományokat lehet leadni a plébániákon és az egyházmegyei karitászközpontokban.
Szerző: Körössy László
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria