Szent II. János Pálról köztudott, hogy szeretett síelni, úszni és általában mindenféle testmozgást végezni. Az azonban már kevésbé ismert, hogy egy másik szent pápa, X. Piusz – aki 1903-tól 1914-ig ült Szent Péter trónján – II. János Pál pápa előfutára volt a sportszeretet terén.
Giuseppe Sarto, a későbbi X. Piusz pápa, a Veneto régióbeli Riesében született. Jó gyalogló volt, és a testmozgás iránti szeretetét pápasága alatt is megőrizte – egy olyan korban, amikor az Egyház erre még kevéssé volt fogékony.
Egy történet szerint: amikor a pápa egy csoport atlétát fogadott, akik piruett- és gúla- (emberpiramis) bemutatót tartottak a Vatikánban, egy szkeptikus bíboros odasúgta neki: „Ugyan, hova vezethetné ez az emberiséget?” Mire X. Piusz így válaszolt: „A Paradicsomba”. És hozzátette: „Ha az emberek nem értik meg, hogy a mozgás mire jó, akkor magam fogok tornázni mindenki szeme láttára! Így legalább láthatják majd, hogy ha a pápa is tornázik, akkor ők is megtehetik.”
De a pápa az olimpiai játékok lelkes támogatója is volt. A vatikáni levéltárban találtak egy beszámolót egy találkozóról, amely X. Piusz és a modern olimpiai játékok kezdeményezője, Pierre de Coubertin báró között történt.
A francia nemes csalódott volt mind a párizsi (1900), mind a Saint-Louis-i (1904) olimpiai játékok gyenge visszhangja miatt; a korabeli média a világkiállításokat az olimpiáknál lényegesen előrébb sorolta. Úgy határozott, hogy megpróbálja az olimpiai játékokat Rómában népszerűsíteni. 1905-ben Rómába utazott hát, és találkozott X. Piusz pápával.
A levéltári beszámoló szerint a báró a pápánál lelkes fogadtatásra talált: X. Piusz megígérte, hogy megáldja a sportolókat, amennyiben az 1908-as játékok helyszíne Róma lesz. A beszámoló azonban leírja azt is, hogy mivel a „római kérdés” (azaz az egységesített Olaszország és a Szentszék viszonya) akkorra még nem tisztázódott, és a pápa a „Vatikán foglya” volt, X. Piusz nem ígérhetett konkrét segítséget, még kevésbé, hogy személyesen is meg tud jelenni a játékokon.
Akárhogy is volt, Coubertin báró terve megbukott az olasz vezetők és az akkori miniszterelnök, Giovanni Giolitti előtt, hiszen sok pénzre volt szükség, hogy a háborúból éppen kikecmergett országot helyreállítsák. Ilyen helyzetben pedig az olimpia szükségtelen luxus lett volna…
Így történt, hogy „a függöny legördült a Tevere-parti jelenet előtt, de rögtön fel is libbent a Temze partjain” – olvasható a francia báró emlékirataiban, ugyanis az 1908-as olimpiai játékoknak végül London adott otthont.
Forrás: La Croix
Fotó: Vatican News; Wikipedia
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria