A beteg emberek számára a hagyományosan is elfogadott Egyházban betöltött szerep mellett – amely kimerül a szenvedéseiknek az egyetemes egyház javára történő felajánlásában – a Fraternitás a tevékeny apostolkodásra való meghívásukat is hangsúlyozza.
A mozgalmat Henri François (1897–1986) franciaországi római katolikus pap alapította, aki életveszélybe került szemináriumi évei során jelentkező tüdőbetegsége következtében. Állapota csodával határos módon javulni kezdett, de pappá szentelése után hosszú éveken át lábadozott. Így az az ember, akit püspöke azzal az indoklással szentelt pappá, hogy „halála előtt még elmondjon néhány misét”, végül tevékeny életet élt, hatalmas életművet hozva létre, noha életének minden napján testi fájdalmak gyötörték. Saját tapasztalatai is hozzájárultak ahhoz, hogy úgy tudjon beteg testvérei mellett állni, hogy közben segíti őket (f)elismerni Istentől kapott küldetésüket: „a beteg a betegnek apostola”.
A Francia Bíborosok és Érsekek Közgyűlése 1952-ben adta meg a Fraternitás hivatalos engedélyét, s azóta a mozgalom világméretűvé vált. 1974-ben a Bécsben ülésező Nemzetközi Bizottság tudomásul vette a mozgalom ökumenikus jellegét. A Laikusok Pápai Tanácsa 2000. május 13-án kiadott dekrétumában megerősítette a Testvériség egyházi elismerését és jóváhagyta a benyújtott statutumát.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye területén Jakubinyi György érsek 2000 karácsonyán engedélyezte a mozgalom tevékenységét, a Fraternitás központja Marosvásárhely lett. Jogi háttere a HIFA-Románia Egyesület, aminek a Fraternitas a fő mozgatórugója, forrása, éltetője. Fraternitás-tagok jelen pillanatban Románia négy megyéjében élnek: Bihar, Kolozs, Hargita és Maros megyében. A mozgalom ökumenikus jellegének megfelelően a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye mellett a Fraternitás működési engedélyt nyert a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben is.
A Fraternitás keretén belül 22 éve szerveznek nyári táborokat fogyatékkal élő és krónikus beteg embereknek (az idei tábor mottója „Kelj fel, és járj!” volt). Az imádságok, a lelkiségben való elmélyülést szolgáló képzések mellett ilyenkor a résztvevők számára lehetőség nyílik különféle szabadidős tevékenységekre és a baráti kapcsolatok elmélyítésére is.
Nagyböjtben, húsvéti időben, adventben, illetve mindenszentek főünnepe kapcsán lelki napokat tartanak, amelyekre meghívják a különböző felekezetek lelkipásztorait. Az elmúlt félévben október 29-én az elhunytakról emlékeztek meg, december 10-én pedig Karácsony az érzések világában címmel tartottak adventi lelki napot.
Marosvásárhelyen ezen felül havi egy-két alkalommal szombat délutánonként Fraternitás-találkozókat tartanak. Ezeken a találkozókon a résztvevők imádkoznak, énekelnek, a felolvasott evangéliumi résszel kapcsolatos gondolataikat osztják meg egymással és megosztják gondjaikat, örömeiket.
A Fraternitás Európai Közgyűlését 2022 augusztusában tartották Segoviában, Spanyolországban. Romániát Simon Judit-Gyöngyi, a Romániai Fraternitás országos koordinátora online, és Nagy Emese-Lilla, a Fraternitás országos lelki aszisztense személyesen képviselte. A közgyűlésen az európai tagországok képviselői beszámoltak testvériségeik tevékenységeiről, eredméyeikről, örömeikről, nehézségeikről, valamint együtt keresték az alapítójuk által kapott karizmához való hűség konkrét útjait a hetven év alatt igencsak megváltozott társadalmi körülmények között.
Örömmel mondták ki, hogy a fogyatékkal élők és krónikus betegek tevékenykedése az Egyházban és a társadalomban már nem olyan idegen és szokatlan, mint hetven évvel ezelőtt, hiszen ma már számos civil szervezet küzd azért, hogy ezek az emberek megkapják mindazt, amire szükségük van egy teljesebb élethez.
Ugyanakkor e változásban kihívás is rejlik: szükséges keresni, hogy pontosan mi az, és a maga konkrétságában hogyan élhető meg az a többlet, amelyet a Fraternitás mint keresztény lelkiségi mozgalom hordoz a fogyatékkal élőket és krónikus betegeket segítő civil szervezetekhez képest, illetve hogy miként valósítható meg a mai kor gyakorlatában a fogyatékkal élők aktív jelenléte nemcsak a családban és társadalomban, hanem az Egyházban is.
A közgyűlés kijelölte a Fraternitás európai vezetősége tagjait is, a hivatalos választás 2022. december 1-vel lépett hatályba. Az állandó csapat tagjai: Liliana López Toledo (koordinátor, Spanyolország), Simon Judit-Gyöngyi (koordinátorhelyettes, Románia), José María López (lelki tanácsadó, katolikus lelkipásztor, Spanyolország), Nagy Emese-Lilla (titkár, Románia). Ez az állandó csapat kiegészül a spanyol-portugál, a francia, a német és a keleti országok (Szlovénia, Magyarország, Lengyelország, Románia) képviselőivel. Az állandó csapat havonként, a nyelvterületek képviselőivel kiegészülő csapat háromhavonként ülésezik online videókonferencián.
A mozgalomba szeretettel várják mindazokat a fogyatékkal élő és krónikus beteg testvéreket, akik szeretnének ehhez a lelkiséghez tartozni.
François atya 1950 karácsonyára írt üzenetében arra buzdította a fogyatékkal és krónikus betegséggel élőket, hogy követve szívük indítását és a bennük működő kegyelmet, ők legyenek a királyok és bölcsek a közénk testesült Isten Fia jászolánál. Karácsonyi történetében megrendítően ír erről:
„a Jézus előtt térdelő vak kezében örömteli énekének tömjénfüstjét látom. A tüdőbajos kezében felajánlott életének parfümös üvegcséje reszket; a tégely nemsokára földre esik, eltörik, és illata betölti az egész garázst. A béna kezében egy nyitott ládikát látok, amiben mások iránti szeretetének aranyai fénylenek.”
Fehér Árpád székelyudvarhelyi Fraternitás-tag megfestette François atya karácsonyi meséjét, a modern napkeleti bölcsek történetét. Hadd menjünk mindannyian életünk örömeivel és megtörtségeivel együtt a megtestesült Isten Fia jászlához! Ezzel a képpel kívánnak a Fraternitás tagjai minden kereszténynek és minden jóakaratú embernek áldott, békés, boldog karácsonyt.
Az írás teljes terjedelemben IDE kattintva olvasható.
Forrás és fotó: Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria