Ferenc pápa interjúja: Újabb női vezetői kinevezés a Vatikánban és az amerikai kitelepítés elítélése

Ferenc pápa – 2025. január 21., kedd | 17:15

Ferenc pápa interjút adott Fabio Faziónak a Nove olasz tévécsatorna Che tempo che fa (Milyen az idő/Milyen idők járnak) című műsorában, amelyet január 19-én, vasárnap este sugároztak. Az interjúban a Szentatya bejelentette, hogy Raffaella Petrini nővért márciusban kinevezi a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának élére.

Emellett válaszolt egy kérdésre, amely a Trump-kormányzat új, a migránsok kitoloncolására vonatkozó terveiről szólt: Ha ez megtörténne, az szégyen lenne; nem szabad, hogy a legszegényebbek fizessenek a társadalom egyensúlyvesztéséért.

Raffaella Petrini nővér, aki 2022-től a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkára, márciustól annak vezetője lesz. A kinevezés azt követően történik meg, hogy Fernando Vérgez Alzaga bíboros távozik a kormányzóság elnöki tisztségéből. (A bíboros március 1-jén betölti a 80. életévet, így lejár vezetői mandátuma – a szerk.)

Ferenc pápát a Nove olasz tévécsatorna Che tempo che fa című műsorában Fabio Fazio kérdezte a gázai tűzszünetről. A pápa kifejezte reményét, hogy megvalósul a kétállami megoldás, illetve beszélt a folyamatban lévő jubileumi szentévről, egy szent kapu római börtönben való megnyitására vonatkozó döntéséről, a visszaélések ellen tett erőfeszítésekről és személyes egészségéről.

Ferenc pápa korábban 2022-ben és 2024-ben is adott interjút a Che tempo che fa című műsorban.

A vasárnapi egyórás beszélgetés egyben alkalmat adott arra is, hogy bemutassa a Carlo Musso újságíró által gondozott, a Mondadori Kiadónál megjelent és száz országban kapható Remény című önéletrajzát (a hamarosan megjelenő magyar nyelvű kiadást a Kossuth Kiadó gondozza – a szerk.). Az önéletrajz megírásának munkáját „nagyon kényesnek” nevezte, a kötet számos történetet tartalmaz, amelyek „közvetítik azt, hogy ki vagyok”.

Ferenc pápa megnyugtatta a nézőket karjának állapotáról a január 16-i zúzódást követően, viccelődve mondta: „Most jobban mozog.” Ezután bejelentette, hogy

márciustól Raffaella Petrini nővér lesz a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának elnöke. Ismét egy nőt neveznek ki egy kiemelt vatikáni pozícióba,

miután az év elején Simona Brambilla nővért a Megszentelt Élet Intézményeinek és Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma prefektusává nevezte ki. „A nők munkája a Kúrián lassan, de hatékonyan halad előre. Most már sokan vannak” – jegyezte meg a pápa.

A Vatikánban a nőkre bízott feladatokat felsorolva hozzátette: „A kormányzóságban a főtitkár, aki márciusban elnök lesz, egy szerzetesnővér... A nők jobbak a szervezésben, mint mi” – jegyezte meg a Szentatya.

Ferenc pápa egy, az Egyesült Államokkal kapcsolatos kérdésre válaszolva beszélt a migránsok esetleges tömeges kitoloncolásának tervéről, Donald Trump elnök beiktatását követően.

A Szentatya „szégyennek” nevezte ezt az eshetőséget, mert „a szegények, akiknek semmijük sincs, fizetik meg a (társadalmi) egyensúlyvesztés árát”.

A migráció témájában Ferenc pápa megismételte a „négy igét” a vészhelyzet kezelésére. „A migránsokat be kell fogadni, kísérni, támogatni és integrálni kell.”

Kitért a csökkenő születésszámok miatti aggodalmára is, megemlítve, hogy Olaszországban 46 év az átlagéletkor. „Ha nincsenek gyerekek, be kell engedni a menekülteket” – mondta.

A pápa kitért a közel-keleti háborúra is, megemlítve a vasárnap kezdődött tűzszünetet Gázában és a Hamász által túszul ejtett három nő szabadon bocsátását. Ahogyan korábban az Angelus alkalmával is tette, háláját fejezte ki azoknak, akik a tűzszünetről tárgyaltak, mondván: „jó emberek”. Ezután a kétállami megoldásról beszélt. „Hiszem, hogy ez az egyetlen megoldás. Egyesek hajlandóak erre, mások nem” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy „a béke (vágya) nagyobb, mint a háború”.

Ferenc pápa hangsúlyozta a bátorságot, amely a békére való törekvéshez szükséges, megjegyezve, hogy „néha veszítünk valamit, de sokkal többet nyerünk”.

A háború – hangsúlyozta – viszont mindig „vereséget jelent”, és megismételte a tárgyalások fontosságát, valamint elítélte a pusztítást szító fegyvergyártók hatalmas nyereségét.

Ferenc pápa a továbbiakban a reményről, a jubileumi szentév fő témájáról beszélt, a reményt „a parton lévő horgonynak” nevezve, amelybe kapaszkodni kell, megismételve a római Rebibbia börtönben a szent kapu megnyitóján elmondott homíliájának képeit. Kifejtette, hogy azért tette ezt a példátlan gesztust, „mert mindig a szívemben hordozom a foglyokat”, és hozzátette felhívását:

Ne feledkezzetek meg a fogvatartottakról; sokan odakint sokkal bűnösebbek, mint ők.”

A január 27-i nemzetközi holokauszt-emléknap előtt a Szentatya „bűnbánatát és szégyenét” fejezte ki a tragédia miatt. Felidézte 2016-os auschwitzi látogatását, amikor első kézből tapasztalhatta meg a történteket a filmek és egy „nagyszerű hölgy”, Edith Bruck magyar költő és holokauszttúlélő tanúságtétele révén.

Az interjúban más témák is szóba kerültek, többek között a visszaélések, amelyeket a Szentatya „nagyon nagy rossznak” nevezett, ami ellen „erőteljesen harcolnunk kell”. Beszélt a fiatalok előtt álló kihívásokról is, akiket „el kell kísérni”, és annak fontosságáról, hogy

közel kell lennünk „mindenkihez, mindenkihez, mindenkihez”, anélkül, hogy a bűnökkel kapcsolatban „angyalt játszanánk”, vagy túlzottan a testi bűnökre koncentrálnánk.

„Undorító számomra, amikor egyesek a gyónásban mindig ezeket keresik – mondta Ferenc pápa. – Nincs olyan bűn, amelyet ne lehetne megbocsátani; nincs. Mert Isten mindenkit magához hív, mint gyermekeit, mint egymás testvéreit.”

Végül Ferenc pápa humoros anekdotákat osztott meg, az „első botlását”, mely a Sixtus-kápolna lépcsőjén, közvetlenül megválasztása után történt, miközben egy kerekesszékes bíboroshoz ment oda köszönni. 

A tévedhetetlen pápa egy téves lépéssel kezdte: megbotlott!”

Az interjú végén Ferenc pápa egy kéréssel fordult a nézőkhöz a szentévre vonatkozóan. „Ne szalasszátok el ezt a lehetőséget” – hangsúlyozta. „Bátran haladjatok előre. És soha ne veszítsétek el a humorérzéketeket.”

Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria