Ferenc pápa és Joe Biden leköszönő amerikai elnök január 10-én, pénteken találkozott volna személyesen a Vatikánban, zárt körű audiencián, Biden olaszországi útjának keretében, amely az utolsó nemzetközi útja lett volna hivatali idejének lejárta előtt. A Los Angeles-i tűzvész miatt azonban az utazás elmaradt.
Ezt megelőzően december 20-án – amint arról beszámoltunk – beszélt telefonon az amerikai elnök a pápával, a beszélgetés középpontjában az emberi jogok álltak, és a Szentatya aggodalmát fejezte ki a szövetségi börtönökben halálra ítélt rabok miatt. A beszélgetést követően Biden úgy döntött, hogy harminchét szövetségi szinten halálra ítélt fogolynak ad kegyelmet és változtatja meg az ítéletet tényleges életfogytiglani börtönre.
A Fehér Ház egyik feljegyzése szerint ezen a beszélgetésen Biden „köszönetet mondott a pápának, amiért szüntelenül azon munkálkodik, hogy enyhítse a globális szenvedést, beleértve ebbe az emberi jogok előmozdítása és a vallásszabadság védelme érdekében végzett munkáját”. Lényegében ugyanezek az okok vezették az amerikai vezetőt arra, hogy kitüntesse a pápát az érdemrenddel, amelyet egy héttel korábban már átadtak a politikai és művészvilág tizenkilenc olyan képviselőjének, akik „példamutatóan járultak hozzá az Egyesült Államok jólétéhez, értékeihez vagy biztonságához, a világbékéhez vagy más jelentős társadalmi, nyilvános vagy magánjellegű törekvésekhez”. Egyes megfigyelők már akkor megjegyezték, hogy a díjazottak száma nem a szokásos húsz volt; Biden nyilvánvalóan a római látogatására tartogatta a meglepetést.
A washingtoni közleményben ezt olvassuk: „Jorge Bergoglio fiatalemberként életpályáját a tudomány területén tervezte, mielőtt a hite a jezsuitákhoz vezette volna. Évtizedeken át szolgálta egész Argentínában a kiszolgáltatottakat és azokat, akik nem tudták hallatni a hangjukat. Ferenc pápaként sem szűnt meg folytatni a szegények szolgálatának küldetését. Szeretetteljes lelkipásztorként örömmel válaszol a gyermekek Istennel kapcsolatos kérdéseire. Nagy hatású tanító, aki arra buzdít minket, hogy harcoljunk a békéért és védjük meg a bolygót. Befogadó vezető, aki nyitott a különböző vallások felé. Az első pápa a déli féltekéről – Ferenc pápa ebben a tekintetben különbözik minden elődjétől. Ő elsősorban a nép pápája: a hit, a remény és a szeretet fénye, amely ragyogóan fénylik az egész világon.”
Biden az amerikai apostoli nunciusnak, Christoph Pierre-nek adta át a kitüntetést, erről @Potus fiókján tett közzé fotót az X-en. A képhez írt posztban ezt írta: „Ferenc pápa, alázatod és irgalmasságod leírhatatlan, mindenki iránti szereteted pedig páratlan. A nép pápájaként a hit, a remény és a szeretet fénye vagy, amely ragyogóan fénylik az egész világon. Ma az a megtiszteltetés ért, hogy Őszentsége Ferenc pápának az Elnöki Szabadság Érdemrend kitüntetéssel (Presidential Medal of Freedom with Distinction) díjat adományozhattam.”
Négyéves elnöki ciklusa alatt ez volt az első alkalom, hogy Biden kitüntetéssel adományozta valakinek az elnöki szabadságérmet. Nem ez az első alkalom, hogy egy pápa részesül az amerikai elnöki érdemrendben: 2004. június 4-én George W. Bush akkori elnök is átadta a Szabadság Érdemrendet II. János Pál pápának vatikáni látogatása során.
Forrás és fotó (archiv): Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége
Magyar Kurír
(tzs)
Kapcsolódó fotógaléria