A lelkigyakorlatot Veres András, a Szombathelyi Egyházmegye megyéspüspöke vezette.
„Mid van, amit nem kaptál?” Mindent, amink van, Istentől kapjuk ajándékba. Azért kapjuk, hogy továbbadjuk. Nem a fölöslegből adunk, hanem odaadjuk mindenünket, mert így válunk hasonlóvá Jézushoz.
A koldusok, a jótékonysági akciók Isten jelzései is lehetnek. Jelzések, hogy nyissuk ki önző szívünket. Szeretetből adakozni azt jelenti: érdekel, mi van veled, neked mi fáj.
Odafordulni a rászorulókhoz, lehajolni a szegényekhez: Árpád-házi Szent Erzsébet, II. András magyar király és merániai Gertrúd lánya erre tanít. Már korán önmegtartóztató életet élt, gyakran böjtölt és virrasztott.
Első gyermekének születése után menedékhelyet alapított az árváknak, és segítette a szegényeket. Második gyermeke születése után hálából 28 ágyas kórházat alapított, ahol maga is részt vett a betegápolásban. Az éhínségek, járványok idején kinyittatta Wartburg éléstárait, a szegényeket élelmezte, ő maga pedig mértéktartóan élt.
Assisi Szent Ferenc harmadrendjének tagjaként egyszerű, szürke köntösben járt. Már életében szentként tisztelték, legenda született arról, hogy a köntösébe rejtett kenyér rózsává változott, amikor férje számon kérte rajta, miért élelmezi a szegényeket.
Szent Erzsébet a ferences világi rend női védőszentje, a magyarok büszkesége, az együttérzés, az együtt szenvedés és a szeretet példaképe.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria