Az alábbiakban Szilágyi Márton, az akadémia rendes tagja Kölcsey Ferenc mint prózaíró című székfoglaló előadásának rövid összefoglalója olvasható.
Az előadás visszanézhető az akadémia YouTube-csatornáján.
Kölcsey életművének ugyan nem volt centrális műfaja a próza, de az utolsó időszakban mégis fontos műfajjá vált: az író 1836-ban írta első prózai elbeszélését, majd befejezett még egy novellát, egy harmadikat pedig töredékben hagyott korai halála miatt.
Az előadás ennek a három írásnak (A vadászlak; A karpáti kincstár; A ferrói szent fa) a kontextualizálására és értelmezésére vállalkozott: megpróbálta megragadni a prózához való eljutás belső logikáját, s bemutatta azt, hogy miért tekinthetők a 19. századi magyar prózairodalom összefüggésében is figyelemre méltó, kezdeményező erejű műveknek ezek a szövegek.
Különösen az első novella, amely a bűnügyi történet korai megvalósulásaként is értelmezhető, s ezzel tökéletesen szinkronban van a világirodalomban is csak ez idő tájt megjelenő új zsánerrel, hiszen Poe első bűnügyi története (A Morgue utcai kettős gyilkosság), amelytől általában a műfaj megszületését számítják, nagyjából ebben az időben keletkezett.
Forrás: Szent István Tudományos Akadémia
Fotó: Fábián Attila
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria