Bódis Zoltán intézményvezető köszöntötte az átadási ünnepség résztvevőit. Jelen volt többek között Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök; Bosák Nándor nyugalmazott megyéspüspök; Fodor András püspöki helynök; Törő András, a püspöki hivatal irodaigazgatója; Tóth László plébános, az óvoda lelkivezetője; Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár; Kósa Lajos, a terület országgyűlési képviselője; Papp László, Debrecen polgármestere.
Soltész Miklós beszédében rámutatott, az egyháztámogatási rendszer részeként elindult egy olyan óvodafejlesztési program, amelyben a katolikusok az elmúlt évek során közel 67 milliárd forint támogatásban részesültek, illetve részesülnek. Ennek köszönhetően országszerte mintegy 200 óvoda épül és újul meg.
Az egyházmegye tervezi, hogy a későbbiekben általános iskolát is épít Debrecen-Józsa városrészen. Az államtitkár erre utalva újra megerősítette – a Szent II. János Pál pápa debreceni látogatásának 30. évfordulóján bemutatott ünnepi szentmisén, augusztus 18-án tett – bejelentését, miszerint a debrecen-józsai katolikus iskola építéséhez a magyar kormány 1 milliárd 676 millió forint állami támogatást nyújt az egyházmegyének.
Ezután Soltész Miklós a 2022. évi közösségi célú programok támogatásának kiírását jelentette be. A pályázati kiírás a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján szeptember 6-tól egy hónapon keresztül megtekinthető.
Kósa Lajos beszédében visszautalt a 31 évvel ezelőtti történésekre, amikor elkezdődött az iskolák egyházi fenntartásba vétele. Akkor Dabason, Dabas-Sári városrészén került az első iskola egyházi irányítás alá, ami nagy ellenállásba ütközött. Azokban az években csak néhány ezer gyermek járt egyházi fenntartású intézményekbe, ma pedig 240 ezer. Akkor 1 százalék volt az egyházi intézmények aránya, ma 15 százalék fölött van. Európában egyedülálló ez az arány – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
Papp László polgármester hangsúlyozta, Debrecenben az élet minden területét a dinamizmus jellemzi. A város életének szerves részét jelenti az egyházi élet, tevékenység. Büszke arra, hogy Debrecen a 21. században is a saját történelméhez, tradíciójához ragaszkodva irányt és utat mutat, ebben pedig szerepe van az egyházaknak.
Fent a felhő szélén egy angyal mindent lát, hogy a világot a Földön gyerekek rajzolják. Kicsiny, hegyezetlen, színes ceruzák.”
A polgármester Koltay Gergelynek, a Kormorán együttes alapítójának szavait idézve hangsúlyozta, nagy kihívás számunkra, hogy tudjuk-e a gyermekeket segíteni abban, hogy megállják helyüket a világban, és képesek legyenek meglátni a szépet, a jót és az értékeket.
A köszöntő gondolatok sorát az óvoda megáldása előtt Palánki Ferenc megyéspüspök zárta, egy történetet felidézve: „Egyszer az egyik barátom megkérdezte gyermekét, hogy mit csináltál ma? A gyermek azt felelte, hogy »ma boldog voltam«. Ha ma megkérdezzük magunktól, mit tettünk ma, elmondhatjuk, hogy ma boldogok voltunk, mert látjuk, hogy építettünk valamit. Többet mint egy épületet, egy óvodát. Isten országát építettük, és építjük tovább. Ez a mi célunk, feladatunk.”
A család az emberiség igazgyöngye, Isten szívében fogant
– idézte a püspök egy székely ember mondatát, akit egyszer a csíksomlyói zarándoklaton kérdezett egy riporter. Ennél többet a családról nem lehet mondani, fogalmazott a főpásztor, és hozzátette: amikor egyházként odaállunk a miniegyházak, a családok mellé, akkor nagyszerű építmények születnek, és közben együtt építjük Isten országát.
Majd elmondta, hogy az óvoda – később, a katolikus általános iskola megépülése után – a szomszédban hat éve felszentelt templom titulusát, Szent György nevét fogja viselni.
„Szembe kell úszni az árral, és vállalni azt, hogy kik vagyunk. Ha ezt tudjuk, akkor bármi történik, azt is tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk. Ez egyszerű, de nem könnyű, ehhez kérjük a Jóisten segítségét, kegyelmét, áldását életünkre és szolgálatunkra” – zárta beszédét Palánki Ferenc.
A szalagátvágás előtti pillanatokban még egy kötelességüknek eleget tettek a vendégek: Mézesné Makó Zsuzsa óvodavezető kérésére, régi hagyományt felelevenítve az óvoda születése alkalmából fenyőfát ültettek az óvoda átriumába. „A fa magát az életet szimbolizálja, jelképe az örök fejlődésnek, az áldozatkészségnek, a növekedésnek, a változásnak és a megújulásnak, örökzöld lévén pedig az új élet, az öröklét reményének is” – fogalmazott az óvodavezető.
A négycsoportos óvodát felmenő rendszerben indítják el 2021. szeptember 1-jétől. Két csoportban mintegy ötven kisóvodás kezdi meg a tanévet, és a későbbiekben négy csoportban összesen száz gyermeket fogadnak majd.
A tágas helyiségekkel, sószobával, hatalmas üvegfelületekkel, belső átriummal, minden igényt kielégítő udvarral is rendelkező óvoda építészeti szempontból is különleges. Külső megjelenési formájában követi a közvetlen szomszédságában lévő, építészetileg többszörösen díjazott, középkori kőtemplomokat idéző Szent György-templom vonalait, amely 2016-ban Pro Architectura díjat, 2020-ban pedig „Az évtized 30 legjobb magyar épületének egyike” elismerést nyerte el.
Az ünnepségen közreműködtek az egyeki Szent János katolikus köznevelési intézmény művésztanárai.
A teljes írás ITT olvasható.
Szerző: Kovács Ágnes
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria