A pápa hangsúlyozta: az igazi problémát nem a pénz jelenti. A nagy kísértés az, hogy megállunk, és sebeinket ápoljuk. A válságot használjuk ürügyként, hogy ne halljuk meg a szegények kiáltását, és ne vegyük észre azok szenvedését, akik elvesztették méltóságukat, mert elveszítették munkájukat, és nem tudják ellátni családjukat. Akik csak arra törekednek, hogy sebeiket ápolják, végül hamis képet festenek magukról. Ez az igazi csapda. A kockázat az, hogy a közöny vakká, süketté és némává tesz bennünket, csak magunkkal foglalkozunk, a tükörben vizsgáljuk magunkat és idegen tőlünk minden, ami körülöttünk történik. Férfiak és nők önmagukba zárkóznak. Volt egyszer valaki, akit Nárcisznak neveztek… Ne ezt az utat válasszuk.
Arra kaptunk meghívást, hogy tovább lépjünk, és válaszoljunk a valós szükségletekre. Sürgető szükség van arra, hogy felhagyjunk a közhelyekkel, és felszabadítsuk energiáinkat.
A keresztény etika nem vámolja el a kifejezések pluralitását, amelyek révén megnyilvánul a jó és a testvéreink iránti gondoskodás. Túlhaladni valamin annyit jelent, hogy kiszélesítünk, ahelyett, hogy összezsugorítanánk; tereket teremtünk, nem pedig arra korlátozzuk magunkat, hogy ezeket ellenőrizzük.
Túlhaladni annyit jelent, mint kiszabadítani a jót, és élvezni annak gyümölcseit. Szükség van kezdeményezésekre – ismételte nyomatékosan a Szentatya.
Utalt rá, hogy a fesztivál nagy teret szentel a gazdasági életnek, a vállalkozóknak, a vállalatoknak, az együttműködésnek. Hangsúlyozta: ma a gazdasági életben is sürgetően szükségesek a kezdeményezések, mert a rendszer afelé irányul, hogy mindent egybemosson, egységesítsen, és a pénz uralma alá hajtson. A rendszer efelé a globalizáció felé irányul, ami nem jó, és ami mindent uniformizál.
Kezdeményezni azt jelenti ebben a környezetben, hogy van elég bátorságunk ahhoz, hogy ne váljunk a pénz és a rövidtávú sikerek rabszolgájává – fogalmazott a pápa.
Arra buzdított: nézzük új módon a dolgokat. Ma sokszor hivatkoznak arra, hogy nincs pénz. Azonban mindig találnak pénzt arra, hogy fegyvereket vásároljanak, hogy háborúskodjanak, hogy gátlástalan pénzügyi műveleteket hajtsanak végre. Erről általában hallgatnak. Hangsúlyozzák, hogy nincs pénz munkahelyek teremtésére, új, jóléti társadalomba való befektetésre, a környezetvédelemre.
Az igazi problémát nem a pénz jelenti, hanem az emberek – hangsúlyozta Ferenc pápa. Nem kérhetjük a pénztől azt, amit csak az emberek tehetnek meg. A pénz önmagában véve nem teremt fejlődést, a fejlődéshez emberekre van szükség, akik bátran kezdeményeznek. Meg kell újítani a munkakapcsolatokat; ki kell kísérletezni a dolgozók részvételének és felelősségének új formáit; a munkához jutás új módozatait kell kitalálni, szolidáris kapcsolatot teremtve a vállalat és a terület között. A kezdeményezés azt jelenti, hogy túl kell jutni az asszisztencializmuson, a korlátlan közjóléti szolgáltatásokon.
Elő kell mozdítani, és fejleszteni kell a tehetségeket, különös tekintettel a fiatalokra. A fiatalokba kell befektetni, és bízni kell bennük. Milyen nagy ma a munkanélküli fiatalok száma. Ez mit jelent? Előre vagy hátra megyünk? Ahhoz, hogy a helyzet változzon, együtt kell előre menni, ugyanabban az irányban.
Az idő kegyelem és teljesség. Túlhaladni a helyeken nem egyéni esetlegesség eredménye, hanem egy közös cél: a történelem egy beteljesedés felé haladó útvonal. Ha egy népként, közösen haladunk előre, akkor létezésünk nyilvánvalóvá teszi ezt az értelmet és ezt a teljességet – hangzott el Ferenc pápa, a veronai Társadalmi Tanítás Fesztiválja résztvevőihez intézett videoüzenetében.
Forrás, kép: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria