Erdő Péter a magyarországi helyzetet illetően kiemelte: tudatosítani kell, hogy a család döntő fontosságú a társadalom számára. Azok a tüntetek, melyek a világ sok országát jellemzik – így például a külső társadalmi nyomások, kényszerhatások szerepe az emberek házasodástól való idegenkedésében –, ránk is érvényesek.
Ma a piacgazdasági logika értéknek tünteti fel a munkaerő mobilitását. Holott – mutatott rá Erdő Péter – az embernek biológiai, lélektani, társadalmi egzisztenciája szilárdságára van szüksége ahhoz, hogy boldog lehessen.
Hogy valóban segíteni tudjunk, ismernünk kell azt a nyomást, ami korunk társadalmaira nehezedik. Az egyház ebben a helyzetben útmutatást tud adni, amit már sok helyen eredményesen meg is tesz – tette hozzá, felmutatva a családokból álló közösségek hálózatát. Aki izolált, azt sokkal jobban sújtja ugyanaz a nyomás, élete, ha nehézségek érik, könnyen gyökértelenné válhat. A közösség megtartó ereje, főként ha az a hitre épül; a közös ima; a mindennapi életben is jelentkező konkrét segítség jellemzik ezt a családi hálózatot.
Az első hét munkája nyomán keletkezett úgynevezett Vita utáni jelentést (Relatio post disceptationem) elemezve a főrelátor elmondta, létrejötte kollektív munka eredménye, mind tartalmában, mind szerkezetében. Erdő Péter szerint a pasztorális gyakorlat útkereséseit bemutató harmadik részben túlzottan nagy hangsúlyt kapnak a problémák, nehézségek, holott a hozzászólásokban a pozitív példák legalább akkora súllyal megjelentek – utalt a magyar főpásztor a családok tanúságtételeire. – Ezek a beszámolók nem a kétségbeesett vergődés képét mutatták – fogalmazott Erdő Péter. – A problémák azért problémák, mert megvan a rendezett, erős, hitre épülő házasságok csodálatos rendszere a világban. Ehhez képest probléma, ha ez hiányzik, de ezen az alapon lehet megpróbálni segíteni – szögezte le.
A további munkamenetről szólva fontos hangsúlyozni, hogy munkadokumentumról van szó, amely összefoglalja az első hét felszólalásait. A napokban zajló nyelvi csoportos megbeszélések munkájának eredményeit csütörtökön mutatják be az általános ülésen.
Erdő Péter rámutatott arra a problémára, hogy a valódi szinódussal párhuzamosan zajlik a „média szinódusa” is: a világ tömegtájékoztatása beszámol a maga érdeklődésével, hangsúlyaival, felnagyításaival, esetleges félreértéseivel, bizonyos témák aránytalanul erős hangsúlyozásával az eseményekről.
Fotó: News.va
Magyar Kurír