Néhány levéltár mellé (Szamosújváron, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen) történeti gyűjtőkönyvtáraknak alkalmas termeket rendeztek be megfelelő bútorzattal (könyvszekrényekkel, kutatóasztalokkal, székekkel stb.).
Minden egyes levéltár korszerű technikai berendezések (számítógép, fényképezőgép, A3-as szkenner, nyomtató, adattároló) és porszívók birtokába jutott.
A Szamosújvári Gyűjtőlevéltár speciális gyártású Salgó fémpolcokkal lett felszerelve, amelyeket Budapestről szállítottak, továbbá könyvtári bútorzat (könyvszekrények, kutatóasztalok, székek stb.) is készült.
A Gyergyószentmiklósi, a Székelyudvarhelyi és a Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltárakba biztonsági rendszereket, tűz- és betörésvédelmi riasztókat is beszereltek.
Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen helyiségbővítés és belső felújítás, javítások történtek, a 100 m2 területű Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltár pedig éppen ebből a jelenlegi támogatásból épülhetett fel a Krisztus Király-plébánia területén.
A pályázati támogatásnak köszönhetően korszerűbbé tehették az írott és nyomtatott történelmi emlékeink tárházait, elősegítették biztonságos és szakszerű őrzésüket, valamint a technikai eszközök révén feldolgozásuk folyamata is könnyebbé vált. Néhány gyűjtőközpont esetében kulturális örökségeinket (muzeális értékű könyvtárainkat, történelmi levéltárainkat) a pusztulástól menthették meg és olyan otthont nyújthatnak immár számukra, ahol bárki számára hozzáférhetővé válnak. Miután az elhelyezési és tárolási feltételek biztosítva lettek, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár megkezdhette a régi könyvek összegyűjtését a Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely környékbeli falvaiban, a levéltárak rendszeréhez igazodva főesperesi kerületek szerint. Az eddig beszállított gyűjteményekben már sok értékes kincs felbukkant, közöttük ősnyomtatványok (1450–1500 között nyomtatott könyvek) és fejedelemségkori oklevelek is.
Forrás és fotó: Bernád Rita/Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria