Mulla bíboros arra kéri a dél-szudániakat, hogy ne álljanak bosszút a brutális gyilkosságok után

Kitekintő – 2025. január 22., szerda | 17:23

A Szudáni és Dél-szudáni Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Stephen Ameyu Martin Mulla bíboros, jubai érsek arra kérte a keresztény híveket és a társadalom minden tagját, hogy kerüljék a bosszút, és fogadják be a megbocsátást, a szeretetet és a megértést.

A Szudánban tartózkodó dél-szudáni menekültek ellen a közelmúltban elkövetett brutális támadást követően Mulla bíboros, a Szudáni és Dél-szudáni Katolikus Püspöki Konferencia (Sudan/South Sudan Catholic Bishops’ Conference, SSSCBC) elnöke felhívást intézett a lakossághoz, hogy a veszteség okozta súlyos fájdalom közepette ne keressék a bosszút.

A mostani helyzetet az váltotta ki, hogy a Szudán déli részén található, Al-Dzsazíra állam központjában, Wad Madani városban a helyi milícia az ott menedéket talált dél-szudániak közül sokakat meggyilkolt, köztük számos gyereket és nőt.

A bíboros elítélte az erőszakot, és úgy fogalmazott, hogy az ártatlan dél-szudáni állampolgárok hidegvérű meggyilkolása „a gyűlöletben és az elnyomásban gyökerező förtelmes tett”.

A jubai érsek megjegyezte, hogy a dél-szudániak elleni erőszakos cselekmények mozgatórugói az elnyomó rezsimek és az olyan rendszerek, amelyek megfosztják méltóságuktól az embereket hitük, etnikai vagy politikai hovatartozásuk miatt.

„Felhívásunk a szeretet, a megbocsátás és a megértés elvein alapul, amelyeket Krisztus tanít nekünk – fogalmazott. – A szörnyű támadásokkal kapcsolatban arra kérjük szeretett dél-szudáni népünket, hogy tanúsítson önmérsékletet és együttérzést. Bár az eseményekből fakadó fájdalom és harag érthető, arra kérjük önöket, hogy tartózkodjanak attól, hogy bosszút álljanak a szudáni menekülteken, a népünk körében” – mondta a bíboros a nyilatkozatában. Hozzátette: „Sokan közülük ugyanattól a zsarnoki kormánytól menekülnek, amely erőszakos cselekményeket követett el ellenünk. Ők is egy brutális, kegyelmet nem ismerő rendszer áldozatai.”

A bíboros aggodalmát fejezte ki a lehetséges bosszúállás miatt, mondván, hogy az tovább fokozná a konfliktust és a gyűlöletet.

A bosszú csak még több erőszakot és szenvedést szül, felerősítve a gyűlölet örvényét, amely gúzsba köt bennünket – mondta. – Ehelyett együttérzésből nyújtsuk kezünket azok felé, akik menedéket kerestek közöttünk, elismerve, hogy szenvedésük a közös emberi tapasztalat része.”

Mulla bíboros elismerését fejezte ki az összetartásért, ami a dél-szudáni közösségben megmutatkozott, és imáiról biztosította az érintett családokat, melyek gyászolják szeretteiket. Továbbá arra hívta őket, hogy vegyenek részt a párbeszédben, segítsék elő az együttérzés növekedését és építsék a megértés hídjait. A bíboros megjegyezte, hogy mindezzel „tisztelgünk az elvesztett emberek emléke előtt, és hozzájárulunk egy olyan jövőhöz, amelyben béke, igazságosság és megbékélés uralkodik”.

„Gondolatainkkal és imáinkkal az áldozatok családjai mellett vagyunk, és együttérzünk azokkal, akik gyászolnak ebben az elviselhetetlen helyzetben – mondta. – Büszkék vagyunk az egységre és az ellenállóképességre, amely a dél-szudáni közösségeinket jellemzi. Együtt kell dolgoznunk a gyógyulásért és az újjáépítésért, egy olyan társadalmi környezet kialakításáért, amelyben minden ember biztonságban és megbecsülve érezheti magát, származásától függetlenül.”

Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a napokban figyelmeztetett, hogy a szudáni konfliktus egyre veszélyesebbé válik a civilek számára. Volker Türk szerint bizonyítékok vannak háborús bűnök és etnikai indíttatású támadások elkövetésére, különösen Al-Dzsazíra államban, ahol a múlt héten legalább 21 civil halt meg. Az áldozatok száma ennél magasabb is lehet.

2023 óta tart a konfliktus a szudáni hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) félkatonai szervezet között, amely több tízezer halálos áldozatot követelt már, és milliók kényszerültek miatta elhagyni otthonukat. Az Egyesült Államok mindkét fél ellen szankciókat vezetett be, háborús bűnökkel vádolva őket. Az ENSZ szerint a szudáni helyzet jelenleg az egyik legsúlyosabb humanitárius válság a világon. (Forrás: Pátria Rádió)

Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria