Az emberi testvériség első világnapján online találkozót tart Ferenc pápa és az al-Azhar főimámja

Ferenc pápa – 2021. február 3., szerda | 14:16

A Szentatya Ahmad et-Tajjebbel, a kairói al-Azhar szunnita központ főimámjával együtt emlékezik meg február 4-én az ENSZ által az abu-dzabi nyilatkozat aláírásának évfordulója alkalmából tavaly alapított világnapról. A megemlékezést az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban tartják, jelen lesz António Guterres, az ENSZ főtitkára és Mohamed bin Zajed abu-dzabi sejk is.

Az ENSZ 2020. december 21-én alapította az emberi testvériség világnapját annak emlékére, hogy 2019. február 4-én aláírták a Dokumentum az emberi testvériségről a világbéke és a békés együttélés érdekében című nyilatkozatot. Szövegét mintegy másfél éven keresztül fogalmazták, két legtekintélyesebb kezdeményezője és aláírója Ferenc pápa és a szunnita iszlám legfőbb vallási központjának vezetője, az al-Azhar egyetem és mecset főimámja, Ahmad et-Tajjeb volt.

A virtuális találkozót a vatikáni médiaközpont élő közvetítésében több nyelven lehet majd követni február 4-én, csütörtökön 14.30-tól. Az eseményen, amelyet Mohamed bin Zajed abu-dzabi sejk szervez (az Egyesült Arab Emírségek alapítójának fia, Abu-Dzabi társemirátus külügyminisztere, testvére Abu-Dzabi emírje és az Egyesült Arab Emírségek elnöke), részt vesz António Guterres ENSZ-főtitkár és más tekintélyes személyiségek is.

Aznap adják át a Zajed-díjat az emberi testvériségért, amelynek megalapítását szintén az abu-dzabi nyilatkozat ihlette. A díj kitüntetettjeit a dokumentum gyakorlati megvalósítására létrejött Emberi Testvériség Legfelsőbb Bizottságának független zsűrije választja ki azok közül, akik különleges elkötelezettséggel munkálkodnak az emberi testvériségért.

„Ez a megemlékezés válasz Ferenc pápa egyértelmű felhívására, amelyet az egész emberiséghez intézett: a másikkal való találkozás által építsünk békés jelent” – nyilatkozta Miguel Ángel Ayuso Guixot bíboros, a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsának elnöke. Hozzátette: „2020 októberében ez a felhívás még sürgetőbbé vált a Mindnyájan testvérek kezdetű enciklika közzétételével. Ezek a találkozók alkalmat adnak arra, hogy hiteles barátság alakuljon ki, ahogyan a Szentatya kérte.”

A Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsának közleménye összefoglalja, milyen állomásokon keresztül jutottak el a jelen találkozóig, a pápa 2019-es abu-dzabi utazásától, vagyis a nyilatkozat aláírásától kezdve az Emberi Testvériség Legfelsőbb Bizottságának megalapításáig, amelynek célja létrehozni az Ábrahámi Családi Házat egy zsinagógával, egy templommal és egy mecsettel Abu-Dzabiban, a Szaadijat-szigeten.

Mohamed Abdel Szalam, az Emberi Testvériség Legfelsőbb Bizottságának titkára 2020. október 4-én részt vett a vatikáni szinódusi teremben azon a sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták Ferenc pápa új enciklikáját. Hangsúlyozta: „Az emberiség történelmének ebben a meghatározó szakaszában útelágazáshoz értünk: az egyik oldalon ott van az egyetemes testvériség, amelyben az emberiség örvendezik, a másik oldalon viszont ott van a legmélyebb szegénység, ami miatt növekszik a népek szenvedése, nélkülözése.”

Ferenc pápa Az emberi testvériség szolgálatában címmel közzétett januári videoüzenetében hangsúlyozta, hogy arra koncentráljunk, ami minden hitvallás szerint a lényeg: imádni Istent és szeretni felebarátainkat. „A testvériség arra vezet minket, hogy nyissuk meg a szívünket mindenki Atyja előtt, és testvért lássunk a másik emberben, osztozzunk életében, támogassuk egymást kölcsönösen, szeressük és ismerjük meg a másikat.”

Fordította: Thullner Zsuzsanna

Forrás és fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria