Győrben filmbemutatóval egybekötött konferencián összegezték az INDA (Interprofesszionális Demencia Alapprogram) programban eddig elért eredményeket március elején.
Koltai Róbert alakította a főszerepeket azokban a kisfilmekben, amelyeket társadalmi érzékenyítő céllal készítettek a demenciával mint népbetegséggel kapcsolatban. A győri konferencián először mutatták be a Gaál Ildikó rendezte rövidfilmeket, amelyeken keresztül megismerhetők a demencia tünetei és az a személyiségváltozás, amely a hozzátartozók számára a legnagyobb kihívást jelenti. Koltai Róbert színművész Dés László Nagy utazás című dalát adta elő, amelynek szövege a kisfilmeket látva új értelmezést kapott. Megható sorok arról a nagy utazásról, amely az emberi életet szimbolizálja. „Nagy utazás az életünk…, de még milyen nagy!” nyomatékosította a dal végén Koltai Róbert azt a küzdelmet és nehézséget, amelyet képletesen az időskorban egyre gyakrabban jelentkező demencia is okozhat.
A Katolikus Szeretetszolgálat, a győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény és a Hajdúböszörményi Fazekas Gábor Idősek Otthona konzorciumi partnerként együtt vesz részt az INDA Interprofesszionális Demencia Alapprogramban, amelynek célja, hogy a társadalom figyelmét ráirányítsa a demenciával élő idősek és hozzátartozóik mindennapjaira, növelje a lakosság ismereteit, és szakmafejlesztési adaptációval lehetővé tegye a demenciával élő idősekről való magas színvonalú társadalmi gondoskodást.
A hazánkban élő idősek körében egyre nagyobb számban előforduló demenciával kapcsolatban a szociális és egészségügyi ellátásban dolgozók tapasztalatai azt mutatják, hogy a betegség sokként zúdul a betegre és családjára, nem rendelkeznek releváns tudással, és ehhez kapcsolódóan arról sincs ismeretük, hogy hol kaphatnak megfelelő segítséget.
A szakemberek korlátozott ismeretei és cselekvési lehetősége miatt új módszerek alkalmazásának elsajátítására van szükségük ahhoz, hogy komplex módon tudják támogatni a betegségben szenvedőt és családját, közvetlen környezetét egyaránt. A probléma összetettsége miatt olyan komplex programot terveznek, amely egyaránt képes választ adni a különböző szükségletekre és hozzájárul a szolgáltatási rendszer reformjához.
Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke kiemelte: „Jézus Krisztus felhívta a figyelmünket, hogy minden ember a társunk, üzenve felénk, hogy az elesett, a problémával küzdő embertársaink felé sajátos módon kell fordulni. A vallás, a hit minden embernél olyan erőt tud megmozgatni, amit semmi más. Egy ilyen konferencián sok olyan szakmai ismeret felszínre jön, amely segít bennünket abban, hogy mi magunk is megerősödjünk és tudjuk, hogy jó úton haladunk. Merjünk bátrak lenni, és segítsünk.”
Radnainé Egervári Ágnes, a projekt szakmai vezetője a filmbemutató után biztosra vette, hogy „lesz mit hazavinnie mindenkinek”. A szakemberek többéves munkája most kezd igazán beérni.
A látott kisfilmek és az INDA program abban is segítséget nyújt, hogy az ismeretek eljutnak az emberekhez, köztük azokhoz is, akik ma még közvetlenül nem érintettek a demenciával.
Az írás és a filmek teljes terjedelemben ITT érhetők el.
Forrás és fotó: Győr Plusz
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria