A szentségimádás elején mondott imádságában Fábry Kornél megköszönte Istennek, hogy örömhírt adott nekünk, és kérte, hogy segítségével úgy adjuk azt tovább, ahogy mi is kaptuk. „Úr Jézus, kérünk, hogy legyél jelen; engedd, hogy mi is jelen lehessünk összeszedetten a te jelenlétedben, hogy megérezzük a te végtelen szeretetedet!” – tette hozzá. A szavak nem voltak véletlenek: Légy jelen! – ez volt ugyanis az idei KATTÁRS mottója.
Az est első felében lendületesebb dalok csendültek fel a ráhangolódás céljával.
Ahogy Csanády Lőrinc zenei vezető kérdésünkre elmondta, az est tematikája igazodott a KATTÁRS-hoz: a katolikusok társadalomban való jelenlétét próbálták megerősíteni a dalok által is. Ennek megfelelően került be az énekek sorába a nyitódal, amely a Hálóvetők címet viseli. „A tanítványok mint emberhalászok képét helyezi elénk, ami a kereszténység társadalmi jelenlétének sarokpontja.” Az új dalt Marczell Márton az Antióchia közösségnek írta, és ez volt az egyik első alkalom, hogy az ifjúsági közösségen kívül elhangzott.
„Jöjj, jöjj most velem, nagy munka vár!” – kezdődött az igényes szövegű ének, amely a Bibliából jól ismert képekkel hívott a társadalmi szerepvállalásra. Egyben kellő alázatossággal is, hiszen Isten a szobrász, aki „a kőből is rózsát nevel”, „mi szobrászok nem vagyunk, csak kavicsszedők”. Így is adott azonban a keresztény ember feladata: „Vesd ki most a hálót az emberek közé!”
A záródal, Gégény István Tanúim lesztek című szerzeménye is a fenti céllal került a sorba, hiszen kifejezetten útra bocsátás a refrénjével: „Induljatok! Lángoljatok! A világnak örömhír kell. Élő hitetek lesz a fényetek az éjben. Tanúim lesztek.”
A dalválasztás során szempont volt a sokszínűség, hogy minél többen bevonódjanak. Ennek megfelelően hallhattunk és énekelhettünk dalokat lelkiségi mozgalmaktól, amerikai szerzőktől, de természetesen a magyar szerzők is szerepet kaptak, mások mellett Sillye Jenő vagy a Gável testvérek dala is felcsendült. A kölönböző korosztályú résztvevők lelkesen bele is kapcsolódtak az énekekbe.
Csanády Lőrinc zenei vezető régi zenésztársait kérte fel a zenei szolgálatra, akikkel a Boanergész zenekarban ismerkedett meg (néhányan közülük a mai napig zenélnek Budapesten, a Margit körúti ferences templomban szolgáló zenekarban).
A huszonkét fős kórus magját a budapesti Weiner Leó Katolikus Zeneiskola-Alapfokú Művészeti Iskola és Zeneművészeti Szakgimnázium liturgikus könnyűzenei képzésének a tanulói adták, akik fővárosi kórusok tagjaival egészültek ki.
A szentségimádás alatt az alkalmon résztvevőknek módjuk volt imaszándékaikat a főoltár előtt levő kosarak egyikében elhelyezni. Ezekért a szándékokért a későbbiekben szentmisét ajánlanak fel. A dicsőítő szentségimádás alatt gyónásra is lehetőség nyílt.
A szentségimádás végén Fábry Kornél püspök körbement az Oltáriszentséggel, és minden jelenlévőt megáldott vele. Az Eucharisztia a – 2021 szeptemberében Budapesten rendezett – 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra, Lenzsér-Mezei Kata építész, ötvösművész által készített szentségtartóban lett kihelyezve.
*
A KATTÁRS programkavalkádjában a szentmisék mellett helyet kapott egy nagyszabású tudományos konferencia a katolikus oktatás-nevelés múltjáról, jelenéről és jövőjéről pénteken. Szombaton a Magyar Nemzeti Múzeumban és annak kertjében családi nap várta az érdeklődőket, érdekes beszélgetéseket hallgathattak rázós kérdésekről, valamint két kiváló koncert is része volt a Katolikus Egyház társadalmi tanítását középpontjába állító rendezvénynek.
Fotó: Lambert Attila, Prófusz Ádám
Agonás Szonja/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria